We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erkek adam maske takmaz mı!

29 2 4
21.10.2020

Bir zamanlar Chuck Norris esprileri çok modaydı. “Chuck Norris kitap yazmaz, kelimeler korkudan sıraya dizilir” tarzı geyikler vardı. “Karanlık Chuck Norris’ten korkar, öcüler yatmadan önce dolapta Chuck Norris var mı diye kontrol eder, Chuck Norris’i ısıran kobra beş gün sonra acılar içinde kıvranarak ölmüştür, Chuck Norris soğanı ağlatır, Chuck Norris saat takmaz, saatin kaç olduğuna o karar verir, Chuck Norris gözleri açık hapşırabilir, Chuck Norris nefes almaz havayı rehin alır…” Yüzlerce örnek arasından bu küçük seçmeceye yeni bir konjonktürel espri eklendi: Chuck Norris koronavirüsle karşılaştı, virüs bir aylık karantinaya alındı.

Espri bir yana, aksiyon filmlerinin sert adamına yakıştırılan üstün güç şakaları, Trump bahsinde gerçek oldu.

Rakibi Biden’ın maskesiyle alay ettikten sonra Kovid-19’a yakalanıp hafif atlatan Trump, iyileşmesini “fiziksel mükemmellik örneği” olmasına bağlıyor. Kendisine daima üstünlük vehmettiği iddialı tarzı zaten malum ama çevresi de maçoluk ateşine odun taşıyor sosyal medyada. Cumhuriyetçi Kongre üyesi Matt Gaetz, “Başkan Trump Kovid’den kurtulmaz, Kovid Başkan Trump’tan kurtulur” diye mesaj atıyor. Şaka ama yaranmacı bir ciddiyet içeriyor.

Aynı yaranmacı üslubun takipçisi olan, maçoluğa alkış tutan kadınlar da var. Cumhuriyetçi Senatör Kelly Loeffler, profesyonel güreş gösterisi WrestleMania’da ring dışında rakibini yere yatıran Trump videosu paylaşıyor. Rakibin kafası yerine koca bir koronavirüs animasyonu yerleştirilmiş. Aynı videoyu korona öncesi virüssüz versiyonuyla Trump da paylaşmıştı.

— Tomi Lahren (@TomiLahren) October 6, 2020

Cumhuriyetçi cephe Biden’a karşı saldırgan bir erkeklik imajıyla ergenlere yaraşır nispet yarışına girişiyor. Biden ise maskeye direnişi maçoluk gösterisi olarak tanımlıyor; her bilinçli yurttaşın kendisini, yakınlarını ve komşularını korumak için maske takmasını salık veriyor sık sık. Trump’ın aksine şefkatli ve empati dolu bir profil çiziyor.

Hastalık karşısında tırsık tavır, birçok erkek lider nezdinde erkekliğe gölge düşüren davranışlardı. Otoriter liderlerden kurulu bir maço direniş cephesi oluşmuştu. Ukrayna lideri Lukaşenko, salgının ilk günlerinde hastalığı “Basit bir soğuk algınlığı” diye tanımlayıp millete “bol sauna ve dibine kadar votka” tavsiye etmişti. Brezilya lideri Bolsanaro da........

© Habertürk


Get it on Google Play