We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Amiral battı

91 14 34
08.04.2021

İyi oldu bence bu 104 imzalı amiral bildirisi. Birçok açıdan aydınlandık. Özellikle zaten son haftalarda milletlerarası hukuka, milletçe dalmış durumdayız. Önce ‘İstanbul Sözleşmesi’ sonra, Montrö Boğazlar Anlaşması, biraz kenarından Lozan filan, mümkün olan sosyal mesafelerde, -partilere göre dağılımlarıyla tabii ki bu mesafe- herkes bir şeyler söylüyor. En son buna benzer bir durumu, 6 mil-12 mil tartışmaları sırasında, Yunan adalarını kavrayacak biçimde, Çınar kahvesinde, bilardo masasında karışlarıyla izah edenleri hatırlıyorum. Bir karış, bir mil kadardı galiba, avuç ayası ve parmakların da uzunluğuna bağlı tabii ki.

Öncelikle şunu ifade edeyim bildirinin savunduğu ya da saldırdığı, şu meşhur ‘millî menfaatlerimiz’ beni hiç ilgilendirmiyor. Açık konuşalım, ne işimize yaradı ki abi bugüne kadar?

Mesela şu kişi başına düşen milli gelir artınca bende niye bir değişiklik olmuyor? Yani Almanya kaybedince biz kaybediyoruz da Murat Ülker kazanınca biz niye kazanmıyoruz? Hatta niye daha da yoksullaşıyoruz?

Yine diyelim ki Karadeniz’de doğalgaz bulundu ya da Ay'a gönderdiğimiz uzay aracı yanlışlıkla Mars'a inip, madenlerden ayak bastı parası kaptı. Bu ‘millî menfaatten’ nedir bizim menfaatimiz? Mesela, faşist diziler çevirsinler diye TRT’ye zorla ödediğim, sanki azmış gibi........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play