We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bulamadık İstanbul’a bir sembol, olanları da yok etmekle meşgulüz

25 8 10
24.12.2020

Yok, olmuyor; ne yapılsa bulunamıyor bir türlü İstanbul’a yeni bir sembol yapı. En büyük, en gösterişli, en yüksek… Yetmiyor; ne yapılsa boşa çıkıyor.

Neler düşünüldü, neler denenmedi ki?

“Amerika’nın Özgürlük Heykeli var, neden bizim de hoşgörü heykeli olmasın” dendi, Sivriada’ya 110 metre yüksekliğinde bir semazen heykeli kondurmakta arandı çare; tabii ortasına bir restoran uydurulması da unutulmadan. Oysa ada ismini 90 metre yüksekliğinde, piramide benzeyen özgün topoğrafyasından alır. Yapılmış olsaydı, Sivriada bugün yok edilmiş olacaktı.

Ana kubbesinin yüksekliği İstanbul’un 72 milletine (72 metre), kubbe açıklığı İstanbul’un plakasına (34 metre), minarelerinin yüksekliği Malazgirt Zaferi’ne (107,1 metre) göndermelerle dolu, Osmanlı camilerine özenen Büyük Çamlıca Cami, tepenin bir kısmı tıraşlanarak yerleştirildi. Hem tepenin topoğrafyası yok edildi, biçimi bozuldu hem Tarihi Yarımada’nın dünyaca ünlü silueti önemsizleştirildi.

Ya mozaikleri ile ünlü, turizm rehber kitaplarında “mutlaka görülmesi gereken yerler” arasında bulunan, her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Kariye Müzesi’ne ne demeli? Camiye dönüştürüldü, değerli mozaiklerinin üstü yok edildi, İstanbul’un binlerce yıllık kültürel mirası yok........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play