We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Umut ışığı Anadolu’da...

246 249 0
09.12.2019

Ekim Kasım aylarında Anadolu’nun nabzını tutmaya çıktım...

Her yerde bir karamsarlık var.

Ama öte yandan da kolay teslim olmama, ipi omuzlama, yükü, tarihî yükümlülüğün yükünü yüklenme aziz mesuliyeti...

Her şeyin politikaya endekslenmesi, toplumda büyük bir ahlâkî çözülme ve çürümenin yaşanmasına yol açıyor...

Politika, çıkarperestliği, konformizmi ve fırsatperestliği kutsar. O yüzden kutsalı hayattan kovar ve sahte, din-dışı seküler kutsallar icat eder ve pagan bir dünyanın eşiğine fırlatır insanı.

Tam da dünyanın bizi beklediği, tarihin bizi çağırdığı bir zaman diliminde Türkiye’nin içerden büyük bir değer erozyonunun pençesinde kıvranması, çocuklarımızın aidiyet bilinçlerini yitirmeleri ve elimizden kayıp gitmeleri işte bu seküler saldırının yol açtığı sosyal yıkımın düşündürücü göstergeleri...

ANKARA EĞİTİMBİRSEN’İN DERTLİ YÖNETİCİLERİ

Fakat umudumu yitirmedim bendeniz.

Anadolu’ya açıldığımda umudumun tazelendiğini görüyorum.

Her ne kadar postmodern popüler kültür ve pespaye Türk dizileri, Anadolu’yu da çürütüyor olsa da, bir dip dalga, alttan alta direniyor, dışardan gelen kültürel saldırıları püskürtüyor, Anadolu insanını diri tutuyor.

Ankara’da EğitimBirSen’de pürdikkat dinlenen bir konferans verdim. Ankara EğitmBirSen’in dertli öğretmenleri, idealist, müstakim yöneticilerini takdir ettim.

Ümitlendim.

NURİ PAKDİL ERZURUM LİSESİ’NDE...

Sonra soluğu Erzurum’da aldım. Erzurum Yazarlar Birliği’nden Yusuf Kotan kardeşim, tarihî Erzurum Lisesi’nde Nuri Pakdil’i Anlamak başlıklı bir programı düzenledi. Programa, Nuri Pakdil’in en önemli “eseri” Arif Ay ağabeyle bendeniz........

© Yeni Şafak