We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Sözün kıymetini bilene...

11 3 12
29.05.2022

Söz gümüş ise, sükût altındır derler ya…

Konuşulanların hangisi lakırdı, hangisi dedikodu, hangisi öngörü veya gerçek ayırt etmekte zorlanıyoruz.

Sanal dünya hakimiyetinde ise çoğunlukla kontrol dışı bilgi paylaşımı yaygın. Bir bilgiyi bir diğer kaynaktan kontrol etmeden kullanmamak çok önemli.

Gönül dostlarının dilinden dökülen inci taneleri son derece değerli. Varlığımızı sorguladığımız kısıtlı zaman diliminde sadece geçmişin bilgilerine değil, geleceğin gizemlerine de ilgi duymak son derece normal.

Artan dünya nüfusunun üzerinde yaşadığı dünya; su, enerji, tarım, orman gibi kaynakların hızla tükenmesine, medeniyet diyerek hayatımızı paylaşan araç ve gereçler beraberinde yeni sorunların ortaya çıkmasına yol açıyor.

Doğal beslenme kavramı artık sona erdi.

Bugün çok iyi bildiğimiz ve üzerinde yıllarca gezip nimetlerinden yararlandığımız Uludağ'ın bile su kaynakları, dereleri, pınarları kurudu. Her yol başında bulunan çeşmeler yok oldu. Şimdi şişe suyu ile yürümek zorunda kalıyorsunuz.

Paket ve dondurulmuş yiyecekler buzdolaplarındaki yerlerini aldılar. Meyveler tane veya dilimle satılır oldu. Ekmekler küçüldü. Dertler ise büyüdü. İnsanlar; kendi yiyeceklerini üretecek küçük çiftlik ve köy evlerinin peşine düştüler. Birkaç sene sonra bu tür yerleri bulmak bile hayal olacak.

O nedenle........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play