We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akrabadan kalan miras 8.7 milyon dolar

1070 32 172
10.02.2019

Sevgili okurlarım, bugün pazar. Siyasetsiz bir yazı yazıyorum ki kafanız biraz dinlensin. Ama konu önemli!
Bazen adıma gönderilen çok ilginç e-posta mesajları alırım. Bazılarında miras çıkar, bazılarında 30 milyon dolar petrol parasını Nijerya'dan Türkiye'ye transfer etmem için ortaklık teklif edilir.
Tabii ki bu dolandırıcı şebekelerinin bütün amacı insanları kandırıp para tırtıklamaktır. Bu yolla, yani inanıp da oltaya takılanlar sayesinde iyi vurgunlar vurduklarını tahmin ediyorum.
Bugüne kadar aldığım bu “Parlak” önerilere zaman yokluğu nedeniyle ne yazık ki yanıt verip ayrıntıları öğrenemedim. Ayrıntı derken, bu işlemlerde acaba süreç nasıl işliyor, kaç dolar avanta isteyecekler!.. İşin diğer koşulları acaba nedir!

★★★

Geçtiğimiz çarşamba günü bir mesaj geldi. Aynen şöyle:
“Merhaba. İsminizin altında talep edilmemiş miras fonları var. Sizinle aynı soyadı ve uyruğu olan vefat eden müvekkilim. Ayrıntılar için bana ulaşın.”
Gazetede arkadaşlarla konuştum ve yanıt vermeye karar verdik. Hemen çok kibar bir mesaj attım:
“Mesajınızı aldım. Çok teşekkür ediyorum. Bana bu konuda ayrıntılı bilgi gönderirseniz çok sevinirim. İyi günler dilerim. Saygılarımla.”
Yanıt hemen geldi. Artık şebeke ile yakınlığımız oluşuyordu! “Sevgili Emin Çölaşan” diye başlıyor ve olayın ayrıntılarını (!) anlatıyordu:
“Burada Togo Cumhuriyeti'nde yabancı bir mühendis olan Nathan Çölaşan'ın kişisel avukatı idim. Böyle bir işin büyüklüğünü göstermek için sizinle iletişime geçmeye karar verdim. Çünkü bu yüzde 100 meşru ve yasal bir anlaşma.
Müşterim, karısı ve tek çocukları 2010 yılında trafik kazasında öldüler. O zamandan beri müvekkilimin uzatılmış akrabalarından herhangi birini bulmak için araştırma yaptım ve başarısız oldum.
Banka........

© Sözcü