We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Cumhuriyet’in ilk yıllarında kurulmuş PANKOBİRLİK

85 45 63
30.06.2020

Siyasetin kısır döngüsünde halkın gerçek gündemi ekonomi!

Milli Gazete'nin dünkü manşet haberi ‘gerçek'ti…

Sadettin İnan imzalı haberde “Tarım da özelleştirme kapsamına alındı!” tespiti yapıldı ve şöyle denildi: “…TÜRKŞEKER'in şeker pancarının dışında yürüteceği bütün tarımsal faaliyetler, Vakıf Katılım'ın kurduğu tarım şirket üzerinden yapılacak. Vakıf Katılım'ın kurduğu tarım şirketinin yüzde 49'u özelleştirme kapsamına alındı…”

Okan Gaytancıoğlu

CUMHURİYET'İN İLK MÜHENDİSLERİ

Tarımda sözleşmeli üretim modeli nedir?

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, “Tarımda yeni dönem olarak sunulan, TÜRKŞEKER üzerinden sözleşmeli üretim yapılacağı şeklinde açıklanan model, Cumhuriyet'in kuruluşunda Atatürk tarafından gerçekleştirilmiş bir modeldir. Yani yeni bir şey değildir” dedi.

Gaytancıoğlu şu bilgileri verdi:

“Cumhuriyet'in ilk yıllarında Alpullu, Uşak, Turhal gibi merkezlerde şeker fabrikaları kurulmuş ve bu fabrikalarla birlikte Pancar Ekicileri Kooperatifleri Birliği (Pankobirlik) üreticilere sözleşmeli üretim modeli ile şekerpancarı üretimi yaptırmıştır. Şekerpancarının kökleri toprakta nodozite denilen bir bakteriden etkilendiği için aynı tarlaya 3 yılda 1 defa şekerpancarı ekimi yapılabilmektedir. Bunu çok iyi bilen Cumhuriyet'in ilk........

© Sözcü