We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Önce Vatan (39)

2 1 0
15.07.2021

16 NİSAN 2017 ANAYASA REFERANDUMU VE SONRASI:

Bu halk oylaması öncesinde ülke sathında yaşanan gerçekler hepimizin malumudur. Bu süreçte miting meydanlarında, görsel - yazılı basında, sosyal medyada her ne yaşandıysa; devletin tüm imkânlarının kullanılarak, yeni sisteme ‘evet’ denilmesini isteyenlerle; mütevazı olanaklarıyla bu görüşün karşısına çıkarak, ‘hayır’ ben demokratik parlamenter sistemden yanayım diyenler arasında geçmiştir.

Sonuçta 16 Nisan’da sandık başına giden Türk Milletinin ,46’sı oy vermiş; Q,4’ü yeni yönetim sistemine evet, H,6’sı ‘hayır’ demiş, bu sonuç nitelikli kabul oranını içermese de, neticeten milli iradenin onayını almıştır.

Ancak şu gerçeği de hiç kimse yok saymamalı, göz ardı etmemelidir! Sandık başına gidenlerin yarısına yakının bu oylamada ‘hayır’ demesi; demokratik parlamenter sistemin gücüne inanların da bir zaferidir.

Neredeyse her metre karesi ‘evet’ pankartlarıyla donanmış ülkemizde, devletin tüm gücünün kullanıldığı onca propagandaya, OHAL şartlarına rağmen; halkımızın H,6’sı, ‘’Buzdolabına konulmuş olan demokratik parlamenter sistemin’’ devamı yönünde oy kullanmış, ‘hayır’ demiştir.

Bu da, ülkemizin yarınlarını Atatürkçü düşüncenin aydınlatacağına inanmış olanların yanıtıdır.

Halk oylaması yurt içinde de, yurt dışında da, Türk Milletinin ferdi olmanın gururunu taşıyan yurttaşlarımızın imzasını taşımaktadır.

‘Evet’........

© Önce Vatan


Get it on Google Play