We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

OKUMUYORUZ

5 0 0
16.11.2021

İlk emri, ‘OKU’ olan bir dînin mensupları olarak hakikaten okumuyoruz. Bu husûsu daha öncesinden de yazmıştık. Okumak kişi için her yönlü kıymetli bir kazanımdır. Ve bu kazanım, hayırlı bir kazanımdır. Kişiyi bilgili ve kültürlü kılar. Yanlış faaliyetlerden uzaklaştırır, hayâtı erdemli yaşamak adına kişi, pek çok birikim elde eder.

Son onlu senelerde bilhassa medya ağının fazlalaşması, cep telefonlarıyla her türlü yalan-yanlış veya doğru muhtevâlı bilgiye kısa zamanda derhal erişim, zâten istenildiği gibi olmayan okuma oranlarını, iyice düşürdü. Sâdece biz de değil dünyâda böyle. Ama biz isterdik ki, bizim ülkemiz öyle olmasın. Hep insanların okuma oranları artsın arzularız. Geçenlerde ‘Okumayı Câzip Hâle Getirecek Faaliyetler Artmalı’ isimli bir yazıyla karşılaştım. Bizim de derdimiz ya bu konu, o sebeple bu husûsu sizlerle hasbihal edelim istedik efendim. müsâdenizle.

İngiltere merkezli ‘Global English Editing’in açıkladığı bilgilere göre, dünyâda en çok kitap okumaya vakit ayıran ülke Hindistan’mış. (Üzücü tabi) Her Hindistan vatandaşı, haftada on buçuk saati geçen bir zamânı, kitap okuyarak geçiriyormuş. Bu oranın bizim ülkemizde olmasını doğrusu çok isterdik. Bizde de son yıllarda, (Pandemi öncesi) okullarda ders olarak kitap okuma saati vardı. Bu, okulda eğitim gören bireylerin okumanın ehemmiyetine dikkat çekmek açısından önemli bir çalışmaydı ve bu seçkin uygulama devam etmelidir.

Yukarıda bahsettiğimiz........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play