We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mesleğimiz Değerdir

4 0 0
02.03.2021

[email protected]


Bugün 1 Mart Muhasebe Haftasının ilk günü, bugün muhasebe mesleği için her zamankinden daha çok birlik ve beraberliğe ihtiyacımızın olduğu gündür. Türkiye genelinde 81 ilde TÜRMOB bünyesinde, 77 SMMM odasına ve 8 YMM odasına kayıtlı 114.105 SMMM ve 4.807 YMM aynı çatı altından toplam 118.912 meslek mensubu 55.136 büroda serbest veya bir işyerine bağlı olarak hizmet vermektedir.

Mesleğimiz değerdir; çünkü bir Serbest Muhasebeci Mali Müşavir sekiz yıl, bir Yeminli Mali Müşavir on sekiz yılda almış olduğu eğitim ve mesleki bilgi ile tecrübe sonrasında katıldıkları sınavlarda başarılı olduktan sonra ruhsat almaya hak kazanmaktadır.

Dün olduğu gibi gelecekte de ülkemizdeki muhasebe meslek mensuplarının en önemli görevi Türkiye’nin dünya ile ekonomik olarak bütünleşme ve rekabet edebilmesine katkı sağlayan meslek camiası olmasıdır. Bunun için her Serbest muhasebeci mali müşavir ve yeminli mali müşavir devlete; topluma, meslek kuruluşlarına, müşterilerine ve mesleğine karşı toplumsal sorumluluklarının bilincindedirler.

Endüstri 4.0 - Dördüncü sanayi devriminin getirdiği dijitalleşme sürecinde “Muhasebe Mesleğinin Geleceği” konusunda bir tarafta yasal zorunluluklar, diğer tarafta işletmelerin ihtiyaçları ve gelişen vergi teknolojilerinin etkisiyle yeni sistemde muhasebe temelli yeni mesleki kavramlar ortaya çıkacaktır. Çünkü meslekler için dijitalleşme bugünden sonra bir seçim olmaktan çıkmış bir zorunluluk olmuştur. Yaşanan bu değişim sürecinde dördüncü sanayi devriminin gelişimde yapay zekâ gibi teknolojik gelişmeler ışığında muhasebe mesleği de yeniden tanımlanacaktır. Yakın bir gelecekte ise muhasebe profesyonellerinin ortak dilinin dijital muhasebe ve teknolojisi olacağı kaçınılmaz olacaktır.

“Meslek mensupları olarak E-Meslek yol haritasına ihtiyacımız vardır.”

Mesleğinin dijital değişimi aynı zamanda meslek mensuplarının değişimini de zorunlu kılmaktadır. Bunun için bugünden gelecekteki muhasebe mesleğini ve meslek mensubunun konumunu şimdiden belirlemek gerekmektedir. Meslek mensupları olarak kontrolümüz altında olmayan bu değişim sürecinde mesleki açıdan nasıl bir mücadele vermeliyiz?

- Eski alışkanlıklarımızı nasıl bırakacağız?
- Mesleki olarak gelişen dinamiklere karşı tavrımız ne olacak?
- Değişim ve gelişimin getirdiği sorunlarımızı nasıl çözeceğiz?
- Yeni fırsatlar ve avantajlarımızı nasıl oluşturacağız?
- Müşteri planlaması ve birleşmeler?
- Kişisel bilgiden kolektif bilgiye geçiş?

Konularında meslek mensupları olarak, bu gelişim ve değişime uygun kurumsal organizasyonlar, belirli alanlarda uzmanlaşmalar,........

© Hürses


Get it on Google Play