We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Televizyon artık eğlendirmiyor

140 10 23
17.12.2018

Geçenlerde ekranda bir talk-show’a maruz kaldım. Sohbet ilerlemiyor, espriler işlemiyor, sunucu da en çaresiz sığınak olan YouTube video’larından medet umuyordu. Konuk zaten donuk, belli ki önceden ne konuşulacağının provası yapılmamış, ekrandaki dakikalar boşa harcanıyor. Herhangi bir vasatlığa beş dakikadan daha fazla tahammül edemediğim için kapattım.

Ama bir yandan da Orhan Boran, Aziz Üstel, Rüstem Batumlar sonradan Cem Özer, Okan Bayülgen, Beyaz’la devam eden ve nereden bakarsanız bakın kendimize ait bir talk-show geleneğimizde Eser Yenenler’e kadar nasıl gerilediğimizi düşündüm. Gerçi kimini yayında oldukları zaman bile beğenmek mümkün değildi, ama yine de çıta bugünkünün çok üzerindeydi.

Belki televizyonculuğun saflık yıllarıydı. Özellikle RTÜK öncesi yıllarda Cem Özer’in programından sahneler hala aklımda. Batum programına Cumhurbaşkanı’nı ve taklitçisini çıkarmıştı mesela. Okan Bayülgen ise televizyonculuğa dair bütün tabuları devirmekle kalmadı, televizyona normal şartlarda pek çıkmayan insanlarla bile unutulmaz programlar yaptı.

Eser Yenenler

SEBEP SİYASİ Mİ?

Televizyonculuğun altın yıllarından kimi klipleri YouTube’da bulmak mümkün, ama bu isimlerin hiçbiri artık ekranda değil. Talk-show geleneğinin son iki temsilcisi Okan Bayülgen ve Beyaz’ın kariyerlerinin siyasi nedenlerle bittiğine dair yaygın bir kanaat da var. Gezi döneminde Bayülgen kendi kitlesi Beyaz Türkler’i küstürdü, ardından da iktidarın tepkisini çekti. Suya sabuna bulaşmayan Beyaz ise hayatında ilk kez kendisi dışında bir politik çıkışın kurbanı oldu.

Tıpkı artık ana akım basında yer........

© Habertürk