We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vergilerimizi daha kolay yollarla ödeyelim!

2 0 3
01.07.2020

Devletin ya da devletin yetkilendirdiği kamu tüzel kişilerinin kamu harcamalarını karşılamak üzere yasa ile gerçek ve tüzel kişilerin ödeme gücü üzerinden zora dayanarak ve karşılıksız olarak aldığı parasal değerlerdir. Yani vergi kişilerin ödeme gücüne göre, politik güç ve zora dayanarak karşılıksız alınır. Ödemesi de kolay olmalıdır. Peki öyle mi?

Kamu gücü vergiyi alırken de bazı kurallar koyar. Kolay ödeme gibi. Bunun için günümüzde bilişim sektörünün geldiği aşama nedeniyle mükelleflerin karşılıksız ödedikleri vergiyi bir de öderken eziyet çekmeleri kabul edilir değildir.

Mükellefler vergilerini ödemek için vergi dairelerinde kurulu veznelere, kamu bankalarına ödeyebiliyorlar.

Diğer bir ödeme yolu da; internet ve mobil bankacılık uygulamaları başta olmak üzere tüm dijital kanallardan vergilerini rahat ve hızlı bir şekilde ödemeleri olanaklıdır.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nca 1 Ocak 2020'den itibaren, bankalarla imzalanan vergi tahsilat protokollerinde değişikliğe gitti.

Yeni düzenlemeye göre; vergi dairesi müdürlüklerince takip ve tahsilatı yapılmakta olan vergi, harç, ceza ve diğer alacakların vergi daireleri vezneleri dışında kamu banka ve katılım bankaları tarafından tahsili kararı alındı.

Buna göre; bu vergiler Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım, Vakıf Katılım, Emlak Katılım ve PTT aracılığı........

© Gerçek Gündem