We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Fabrika sayısı 80’den 58’e indi, 4.8 milyar dolar borç ödedik

28 3 3
24.09.2021

YILDIZ Holding Yönetim Kurulu Üyesi Murat Ülker’in Ülker CEO’su Mete Buyurgan ile birlikte İngiltere merkezli Pladis’in Yönetim Kurulu Başkanı şapkasıyla düzenlediği sohbet toplantısına giderken 25 Nisan 2018 tarihli yazıma baktım:

Murat Ülker, bankalarla yaptığı sayıları 400 dolayında olan kredilerinin yeniden yapılandırılması sonrası operasyonun öyküsünü anlatırken bu mesajı vermişti.

Murat Ülker Pladis’i, Mete Buyurgan Ülker’i anlatmaya odaklansa da sorularımızla borçların yeniden yapılandırılması konusu da gündeme geldi.

Murat Ülker, son 5 yılla ilgili şu bilgiyi verdi:

- Son 5 yılda Türkiye’deki yatırımlarımızın toplamı 3.9 milyar lira oldu. 2018’den buyana tüm alacaklı bankalara 4.3 milyar dolar ödeme yaparak yükümlülüklerimizi eksiksiz ve ödeme takviminden önce yerine getirdik.

Bu operasyonla birlikte varlık satışlarının da gündeme geldiğini belirtti:

- Çoğu Türkiye’de, toplam 80 fabrikamız vardı. Bunlardan 22’sini sattık. Şu anda yine büyük bölümü Türkiye’de olmak üzere 58 fabrikamız var.

Varlık satışlarını Yıldız Holding olarak gerçekleştirdiklerini bildirdi:

- Şirket ve fabrika satışlarını gerçekleştirirken ana işe odaklanma planıyla hareket ediyoruz. Pendik Nişasta’daki hisselerimizi de odaklanma yaklaşımımız çerçevesinde sattık.

Yeniden yapılandırmaya konu olan borçların tamamının ne zaman ödenmiş olacağını merak ettik, şu yanıtı verdi:

- Söz konusu borç olayı yakın dönemde rafa kalkmış olur. Yalnız, borcun tamamını sıfırlamak akıllıca bir şey değil elbette. Zaten bankalar da borcu sıfırlamamızı istemiyor.

Sattıkları şirket ve fabrikalarla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

- Bizden şirket ve fabrika alanlardan çok şükür hiç biri gelip de, “Sizden yumurta aldım sarısı çıkmadı”........

© Dünya


Get it on Google Play