We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Olmayan soruşturmadan tutuklama ve ‘Yargı Reformu’ paketi üzerine

82 78 0
23.09.2019

Yargı bugüne kadar her seferinde inanılmaz görünen birçok ‘absürt’ karar verdi. Neler görmedi ki bu ülke… Pideciyi, parkeciyi, turizm şirketini arayan gazetecilerin aradıkları kişilerin siciline bakarak FETÖ’ye yardım suçundan hapislerde yatırıldığını anımsamak yeterli.

“ByLock kullanmıyorlar, FETÖ bankalarıyla para alışverişleri yok, örgüt ile hiyerarşik bağları yok, geçmişte örgüt aleyhine çok sayıda haber yaptılar” diye başlayan iddianamelerle ‘FETÖ’ye yardım’ suçundan dava açıldığını bile gördük.

Osman Kavala’nın tutuklu olduğu Gezi davası iddianamesinde FETÖ’den aranan-tutuklanan polisler ve savcıların topladığı hukuka aykırı delillerin “Yeniden kıymetlendirme” denilerek nasıl geçerli hale getirildiğine tanıklık ettik.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ve yerel mahkemelerin kararlarından sonra tahliye edilmesi beklenen HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile ilgili yeniden tutuklama kararı verilmesi de bu yüzden kimseyi şaşırtmadı. İktidar sözcüleri ‘bırakmayız‘ tavrını defalarca ilan etmişti ve olan biten de bu kararın yargı tarafından ‘hukuksal araçlarla’ uygulanmasından ibaretti.

Demirtaş ve Yüksekdağ ile ilgili tutuklama kararı yargı sisteminin birtakım şekli kurallara uymayı da bir kenara bıraktığı yeni bir aşamayı gösteriyor. Yargısal işlemlerin en azından kılıfına uydurulduğu bir sistemden bu kılıfı da gereksiz gören bir yargısal mantığa geçtik.

Artık yargı, olmayan soruşturmaları oldurarak tutuklama kararı veriyor!

Demirtaş’ın avukatlarının savcılık belgelerini de ekleyerek verdikleri bilgiler ışığında ‘olmayan soruşturmadan tutuklama’nın öyküsü şöyle:

Kamuoyunda 6-7 Ekim olayları olarak bilinen ve 52 vatandaşın hayatını kaybettiği Kobane protestolarından sonra HDP’nin MYK üyeleri hakkında yayınladıkları bildiri nedeniyle Ankara Başsavcılığı tarafından ‘halkı suç işlemeye teşvik’ suçundan soruşturma başlatıldı. Milletvekili olan MYK üyeleri ile ilgili soruşturmayı Parlamenter Suçlar Bürosu tarafından 2014/5717 numaralı dosya........

© Diken