We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Pink Floyd etkisi

20 8 1
26.10.2021

BirGün’de dokuz yıl sonra tekrar yazmaya başlayınca BirGün sitesinde yazım 2012’de yazdığım son yazının hemen üstüne yerleştirilmiş. Bir okudum ki, sıfatlar, ünlemler art arda sıralanmış, nasıl da gözü pek, sözünü esirgemeyen metinler. Dokuz yıldır sürekli yazsam, arada yüzlerce yazı olacağı için kimse de çıkıp “2012’de bu adam ne yazıyormuş?” diye bakmayacak, arşivde kaybolacağım. Ama böyle alt alta konulunca ayıkla pirincin taşını... Hemen gazeteye telefon açtım: “Yahu şu eski yazılarımı yeni yazılarımın altından kaldırın. İnsanlar onları geçen hafta yazdım sanacaklar. Günümüzde öyle yazılar yazanı kazanda kaynatırlar.”

Türkiye’de düşünen insanlar Robocoplar karşısındaki Berkin Elvan gibiler. İktidar atılan her taşa roketle yanıt veriyor. Tahammül sıfır, adalet sadece bir insan ismi.

***

Ne zaman ülke dışına çıksam daha iyi anlıyorum: Avrupa veya Amerika’da yaşayan dostlarım konuşurken veya yazarken tek sözlerini esirgemiyorlar, hiçbir sıfat veya yargı için kırk kez düşünmüyorlar. Kimsenin eğri büğrü konuşma, sözlerini türlü edebiyat oyunlarıyla gizleme derdi yok... Çünkü ne söylerlerse söylesinler devlet tarafından yargılanmayacaklar, birileri çıkıp karşı şeyler söylese de, onlara eşit düzlemde yanıt verecekler. Bir tartışma olacaksa da denk bireyler arasında olacak, devletin gücü araya girmeyecek, devlet taraf tutmayacak. Söze söz yanıt verecek, zindan değil.

Robert De Niro’nun bir ödül töreninde sahneye çıkıp sadece “Fuck Trump” demesi gibi... Hiçbir Amerikan savcısı bu sözden sonra “harekete geçmedi”, hiçbir yandaş medya “Şerefsiz De Niro” diye manşet atmadı, hiçbir troll ordusu “Apaçi Tohumu De Niro” diye trend topic yaratmadı ve aktör sabahın köründe evinden alınıp tutuksuz biçimde yıllarca hapiste tutulmadı.

***

Üniversitede Arap arkadaşlarım vardı, nesillerdir faşist diktatörlüklerin gölgesinde yaşarken düşünme biçimlerini nasıl da dizginlediklerini görünce içim acırdı. En temel soruların sorulmasına bile........

© Birgün


Get it on Google Play