We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

E. BÜYÜKELÇİ A. BÜLENT MERİÇ YAZDI- İDLİB’İN KUTUSU YENİDEN Mİ AÇILIYOR?

2 0 0
22.09.2021

Geçen hafta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Mayıs ayında Cumhurbaşkanlığına yeniden seçilmiş bulunan Suriye lideri Beşar Esad’ı Moskova’da ağırlamıştır. 2015 yılından beri ilk kez Suriye Cumhurbaşkanı’nı başkentinde misafir eden Putin, isim vermeden Türkiye ve ABD’i sert bir dille eleştirmiştir.

Rusya Devlet Başkanı, “Teröristler uzun süre çok ciddi zararlar verdi ve sizin yönettiğiniz Suriye hükümeti topraklarınızın yüzde 90’ını kontrol altına aldı “ yorumunu yapmıştır. Putin ayrıca Esad’a, Suriye’deki yabancı güçlerle ilgili olarak, “Herhangi bir Birleşmiş Milletler kararı olmadan Suriye’de bulunan yabancı askerlerin, ülkenin tamamı üzerinde Suriye hükümeti tarafından hakimiyet kurulmasına engel oluşturduğunu “ifade etmiştir. Suriye’de işgal altındaki toprakların özgürleştirilmesinin Rus ve Suriye ordularının ortak başarısı olduğunu vurgulayan Esad ise, ülkesine insani yardım ve terörizmin yayılmasını engelleme çabaları için muhatabına teşekkür etmiştir.

Görüşmelerde iki liderin Suriye ve Rusya ordusu arasındaki işbirliğini terörle mücadele ve halen terör örgütlerinin kontrolünde bulunan toprakların kurtarılması için nasıl geliştirebileceklerini değerlendirdikleri, Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yansıtılmıştır.

Öte yanda, yine geçen hafta İsrail’i ziyaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’nin üçüncü ülkelerin çatışma alanına dönüşmesine karşı olduklarını belirterek, “Türk meslektaşlarımız, Erdoğan ve Putin’in onayladığı, iki sene önce yapılan anlaşmanın uygulanmasını tamamlamalıdır. Bu durum BM Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararında açıkça belirtilmiştir. Anlaşma’nın şartları, normal muhalif Suriyelilerle, Heyet Tahrir el-Şam grubu teröristlerin birbirlerinden ayrılmasını içermektedir. Bu hususta Türkiye’nin yapması gereken daha çok şey var.” demiştir.

Söz konusu iki ziyaret sırasında Rusya’nın üst düzey yöneticileri tarafından verilen beyanlar, İdlib’in statükosunu yeniden tartışmaya açmıştır. Oysa, İdlib konusu 36 askerimizi şehit verdiğimiz ve ardından Cumhurbaşkanının Moskova’da, Putin’in makam odasının kapısında, televizyon kameraları önünde, ayakta bekletildiği geçen yılın Mart ayında gerçekleşen toplantıdan bu yana bir siyah örtü altına konulmuştu.

Rus makamların uyarılarının gelmesiyle hemen hemen aynı günlerde İdlib’in Kafriya bölgesindeki Binniş’te askerlerimizi taşıyan araca saldırı yapılmış ve üç şehit verilmiştir. Saldırıyı üstlenen Ebu Bekir el-Sıddık’ın Yardımcıları........

© Yurtseverlik


Get it on Google Play