We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD'nin yeniden ''tek kutuplu düzen'' hamleleri

35 8 40
22.07.2022

ABD'nin, Varşova Paktı'nın yıkılmasıyla başlayan "Tek Kutuplu Dünya Düzeni" anlayışı, dengelerin bozulması nedeniyle başlangıçta hızla ilerlemiş, ancak daha sonra Rusya'nın kendini toparlaması, rekabete rağmen Çin'le iş birliği ve ittifak kurabilmesiyle durulmuş, hata kısmen de zayıflamıştır.

Tek kutuplu düzenin kilit aktörü NATO

ABD, Varşova Paktı'nın dağılmasıyla, varlık nedeni tartışmalı hale gelen kilit aktör NATO'nun bütünlüğünü muhafaza etmesi, hatta genişleyerek ayakta kalabilmesi için, ona sürekli yeni misyonlar bulmaya ve bunları kullanmaya çalışmıştır.

Bu süreçte kendini boşlukta hissederek destek arayan eski Varşova Paktı ülkelerinin, "sözde" Avrupa'nın güvenliği adına ardı ardına NATO'ya üye yapılmasıyla ittifak, doğuya Rusya'ya doğru genişlemiş ve üye sayısı 30'a çıkmıştır.

Sıkıştığını hisseden Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla, genişlemenin Avrupa'ya artık güvenlik değil, güvensizlik getireceğinin anlaşılması gerekir. Tarafsızlıklarını ısrarla devam ettirirken İsveç ve Finlandiya'nın da, ABD'nin teşvikiyle üyeliğe alınması ve sırada birkaç ülkenin daha bulunması, tek kutuplu dünya hevesi uğruna, Türkiye dahil, birçok ülkeyi sıkıntılı durumlara sokabileceği de düşünülmelidir.

İttifak Avrupa'nın dışına çıktı

Madrid zirvesinde, NATO Stratejik Konsepti, ABD'nin yeni stratejisiyle uyumlu hale getirilmiştir. Belgede Rusya doğrudan tehdit, Çin de stratejik rakip olarak........

© Yeniçağ


Get it on Google Play