We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kredi çek döviz al işi bitti

49 7 6
26.06.2022

Kredi çek döviz al işi bitti. Bir daha da dirilmez inşallah.

BDDK öyle bir adım attı ki tüm diğer adımları boşa düşüren bir çarpıklığa dur demiş oldu. Artık bunun üzerine bir şeyler kurulabilir. Kararın etkisini ve önemi değerlendireceğim ama öncelikle şunu ifade edeyim; BDDK’nın “talimat gelirse yaparız” yaklaşımı yerine topa giriyor olmasını çok yapıcı buluyorum. Bürokrasi kendi ipini çekerken BDDK, bir farklılık ortaya koymaya başladı. Elbette en dağınık alan BDDK’nın alanıydı ki biraz da bu yüzden ön plana çıktı.

Türkiye’nin içinden geçtiği zorluğun bir kısmı bankaların kendi kendileriyle (yani ta kendileriyle) rekabet ediyor olmasından kaynaklanıyordu. BDDK’nın da rolünü oynaması gerekiyordu. Neyse ki daha fazla geç kalmadı.

Üstelik tam da işletmelerin KKM hesaplarının vadesi dolmaya başlıyordu. Hatırlanacağı üzere işletmeler kambiyo karlarının vergiden istisna edilmesi avantajıyla KKM hesabı açmışlardı. Piyasa, bu hesapların Temmuz’dan itibaren vadelerinin dolmasıyla işletmelerin yeniden dövize geçeceklerini ve döviz arz talebinin TL aleyhine bozulacağını değerlendiriyordu. BDDK aldığı kararla KKM’den yeniden dövize dönülmesini, eğer bu varlığı kullanmayıp depo edecek olanlar varsa, dezavantajlı hale getirdi. Çünkü 15 milyon lira muadili döviz deposu bulunan işletmeler artık TL kredi kullanamayacak. TL cinsinden hala cazip bir kredi imkânı sunulurken ve piyasada döviz cinsi kredilerin maliyeti yükselirken vadesi dolan KKM hesapları kullanılmayacaksa yeniden dövize dönmeyi düşünmek gerçekten artık yersiz. Bu adımın birinci........

© Yeni Şafak


Get it on Google Play