We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ali Hamza Aydın: Vatandaş şekerde de ektiğini biçti

15 10 9
30.05.2022

Mart 2018'de ABD'li nişasta bazlı şeker (NBŞ) üreticisi gıda firması Cargill'in ocak ayında yayınladığı raporda Türkiye'ye şeker fabrikalarını özelleştirme tavsiyesinde bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Aynı günlerde Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 14 şeker fabrikasının satılmasına asla izin vermeyeceğini söyledi.

27 Şubat 2018 Binali Yıldırım, 'Fabrikaların kapatılmasının söz konusu değil. Özelleştirmeden geri adım atmayacağız'.

11 Mart 2018 Erdoğan, "Vatandaşın ekonomik durumu önceliğimiz. Vatandaşın cebini rahatlatacak adımlar atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz…

Bu işleri yapacağız. Devletin sırtında yük ve zarar ediyor. Özelleştirme zararı önleyecek şekilde yapılacak. 2002'den beri gündemimizde. Doğru olan bu. Burada çalışanların işten çıkarılması söz konusu olmayacak. İşçilerin çalışmaya devam etmesi teminatı ve taahhütname alınacak. Pancar üreticisinin mağdur edilmeyecek, çünkü fabrikalar kapanmayacak…" dedi.

Ve sattılar

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirilmesi için ihale açtı. 21 Şubat 2018 tarihli Resmi Gazete'de yer alan ilana göre Türkiye Şeker Fabrikası AŞ'ye ait Bor, Çorum, Kırşehir, Yozgat şeker fabrikaları 3 Nisan'da; Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Turhal şeker fabrikaları 11 Nisan'da; Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş şeker fabrikaları ise 18 Nisan'da ihaleye çıkarılacak. Çıktı ve sattılar.

Sadece fabrikaları mı?

Hayır. Yok pahasına arazilerini de sattılar.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığına dair Resmi........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play