We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ebu Zer el-Gıfârî

31 6 1
06.06.2022

Hz. Fahr-i Kâinat Efendimiz (s.a.a) Ebu Zer'i züht ve takvada Hz. İsa b. Meryem'e benzetmiş ve cennetin kendisine iştiyak duyduğu kişilerden saymıştır.

İmam Ali Efendimizin eliyle Müslüman olduktan sonra bulunduğu her ortamda son nefesine değin, Ehl-i Beyt'in faziletlerini dile getirmek ana ve baş vazifesi olmuştur. Yapılan haksızlık, kayırma ve yalancılığa karşı başta halifeler olmak üzere karşı durmuştur. Kınayıcıların kınaması onu alt edememiş; yönetici ve iktidar sahiplerinin gücü onu yıldıramamıştır.

Ebu Zer'in Hz. Peygamber ve Hz. Ali'ye olan bağlılık ve sevgisi eşsiz ve sonsuzdu… "Allah'a andolsun ki her ne kadar sizden ayrılsa ve hilafet hakkı gasp edilse de onda sükûnet ve huzur vardır" buyurmuşlardır.

Ebu Zer, İmam Ali'nin hilafeti gasp edildiği için velayetini savunmak adına Ebu Bekir'e biat etmemiştir.

Bir gün İmam Ali dostlarıyla otururken şöyle buyurdu: "Ebu Zer'in durumuna çok üzülüyorum, yüreğim yanıyor, Allah ona rahmet etsin. Sordular: "Neden Ya Ebel Hasan?" İmam Ali (as) buyurdular: Bir gece, Halife'nin emriyle memurlar Ebu Zer'in evine biat almak için gelmişlerdi. Halifeye biat etmesi için 4 kese altın verdiler. Ebu Zer hiddetlenip memurlara dedi ki; "siz bana iki hakarette bulundunuz. Birincisi, Ali'yi satacağımı düşünerek beni satın almaya çalıştınız. İkincisi; insafsızlar, Ali'nin değeri 4 kese midir? Siz bu 4 kese altını bana vererek Ali'yi satmamı istiyorsunuz. Dünyanın bütün servetini de verseniz Ali'nin saçının bir teline değişmem" diyerek memurları dışarı çıkarıp kapıyı kapattı. İmam Ali (a.s) gözlerinden yaş akar bir halde şöyle devam ettiler: "Ali'nin canını elinde bulunduran Allah'a and olsun ki, Ebu Zer'in halifenin memurlarının yüzüne kapıyı kapattığı o gece, üç gündür kendisi ve ailesi hiçbir şey yememişlerdi."

Şam'a sürgün edilişi

İbn-i Ebi'l-Hadid'in nakline göre, Ebu Zer'in Şam'a sürgün edilmesinin........

© Yeni Mesaj


Get it on Google Play