We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tufan Erhürman’ın adaylığı…

1 2 0
11.10.2019

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine 6 ay gibi kısa bir süre kaldı. Ama siyasi partiler hala adaylarını belirlemedi. Muhtemel adaylar da hala yoklama yaparak el ense çekiyorlar.

Muhtemel adaylardan şimdiki cumhurbaşkanı Akıncı yaz başından bu yana festival ve panayırları dolaşmakta, köy ve işyerlerini ziyaret etmektedir. Akıncı bu ziyaretlerde halkın desteğini sağlamaya ve başarırsa bir 5 yıl daha sarayda oturmaya devam etmek istiyor.

Cumhurbaşkanlığı konusunda kafası en karışık parti UBP’dir. UBP kadroları kendi adayı ile seçime gitmeyi isteseler de genel başkan ve başbakan Ersin Tatar aday olmak istemiyor. Dahası sayın Tatar, HP ile koalisyon kurarken muhtemelen Kudret Özersay’ın çatı adaylığına yeşil ışık yaktığı için süt dökmüş kedi gibi siniyor.

Bugüne kadar sessizce süreci izleyen HP kurmayları ve Özersay da nihayet önceki gün konuşmaya başladı. HP kurmayları genel başkanlarının aday olması gerektiğini söylerken Özersay da hem kendisinin, hem de Ersin Tatar’ın aday olması durumunda hükümetin bozulabileceğini iddia etti.

Bu aslında UBP’ye ve Ersin Tatar’ın kendisine açık açık meydan okumaydı. Özersay, Tatar’a “ya söz verdiğin gibi benim çatı adaylığımı desteklersin, ya da bu hükümet biter” dedi.

Muhtemel adaylardan Serdar Denktaş ise baraja takılacak olan DP’nin genel başkanlığını bırakarak başka ittifaklar aramaya başladı. Önce YDP ile DP’nin Meclis çalışmalarında güçlerini birleştirmesi gerektiği yönünde mutabakat sağladı. Ardından da........

© Yeni Düzen