We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bütünleşmenin tam zamanıdır

1 1 0
25.10.2019

“Kıbrıs'ın kuzeyinde politika bitti - Bu memleketten hiçbir şey olmaz” cümlelerini ve bu cümlelerin akrabalarını birçok yerde işitebilirsiniz…

Bu fikri dillendiren siyasi parti üyeleri var üstelik!

Neden siyasettesin vesselam? Ya dağa çık, devrim yap (!) Ya da git çiçek filan ek, hobilerinle ilgilen.

Özellikle Annan Planı dönemi ile ara verilen ve 2011 ile yeniden başlayan ‘Ankara paketleri’ siyasetine ‘su’ ve ‘elektriğin’ de eklenmesiyle yeni bir boyut kazanan bu görüş hemen hemen her meselenin çözümünü Kıbrıs sorununun çözümüne bağlayan bir topyekun ter hali.

Kıbrıs sorununun çözümünü, bir başka deyişle adanın kuzeyi ile güneyinin bir federasyon çatısı altında birleşmesine alternatif olarak sunulan ve bilinç altlarına sokulan nihai sonuç, Türkiye ile birleşme! Üstelik bunu “memleketine dair gailesi olanlar” söylüyor.

Yani Kıbrıs Rum tarafı uzun bir süredir direttiği gibi Kıbrıslı Türklerle yönetimi paylaşmayı reddederse Türkiye'nin bir ili/ilçesi mi olacağız?

Ve tüm bu süreç bizim kendi irademiz dışında mı gelişecek? Her şey otomatik mi olacak?

Bu topyekun terk eden ruh hali zaten başlı başına sorun.

Aynı fikri savunan ve "ya çözüm ya ölüm" gibi bir dünyada yaşayan fikir babaları dillendirdikleri görüşe tam ters olarak KKTC'nin eğitiminden sağlığına birçok ıvırı zıvırı ile ilgili de "görüş" beyan edebiliyor!

Tüm sorunlarımızın çözümünü çözüme bağlayan bu edilgen anlayışın sözcülerinin gözden kaçırdığı bir şey var, o da günlük sorunlarımızın devam ettiği.

Daha önceki gün Lefkoşa'da yağmur suyunda yüzdü arabalar!

Daha........

© Yeni Düzen