We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KÜFÜR KİME YAKIŞIR?

3 1 0
16.02.2021

“Ben sporcunun zeki, çevik ve ahlaklısını severim” diyen Gazi Mustafa Kemal’in dediğini dinleyecek olursak en azından sporculara yakışmaz.

Uzmanlar; “Kişi haksız olduğunu kabullenemediği durumlarda hakaret yolu ile bu duygusunu bastırmaya çalışabilir. Haksızlığı ile yüzleşeceği korkusu ile durumu örtmeye çalışarak hakaret yoluna başvurabilir” demektedir. “Bunun en önemli nedenleri arasında kişinin kendisinde eksik olarak hissettiği açıklarını kapatma çabası bulunmaktadır. Kişi kendisinde yetersizlik olarak yer edinmiş duygularını açığa vurmaktan veya fark edilmesinden endişe duyarak hakaret etme yoluna başvurabilir.” Hakaret etmenin toplum içindeki en pratik uygulama alanı da küfür ve küfür içeren kelimeleri sarf etmek olarak görülmektedir.

Küfür etmek ve küfürlü kelimeler kullanmak üzerine dünya çapında birçok araştırma yapılmış durumda, bu konunun en önemli uzmanlarından birisi olan Bilişsel Psikolog Benjamin Bergen, küfürlü sözleri dört kategoriye ayırmakta; dini içerikliler, cinsel içerikliler, vücut fonksiyonları ile ilgili olanlar, küçümseyici (ırkçı vb.) olanlar diye belirlenmiş bu kategoriler. Ayrıca kişileri “küfürbaz” olarak niteleyebilecek temel........

© Yeni Birlik


Get it on Google Play