We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

28 Şubat ama hangisi?

3 2 0
02.03.2021

10-14 Şubat (2021) arasında Gara’da yapılan ve iki yüzbaşı bir astsubay başçavuş ile terör örgütünün elindeki 13 görevlimizin şehadeti ile sonuçlanan operasyonun artçı sarsıntıları gelmeye devam ediyor.

“Lebaleb dolu” salonlarda yapılan parti kongreleri salgına karşı alınan tedbirlerden ötürü açlık sınırına yaklaşan insanların seslerini yükseltmelerine sebep oldu. Üstüne cenazelerine katılamayan insanlar, siyasilerin katıldığı büyük kalabalıklarla kaldırılan cenazelerle de incitildiler. Yetmedi, okulların pazartesi açılacağı ilan edildikten sonra, cumartesi günü, İçişleri Bakanlığı genelgesi ile Salı gününe ertelendiği basında duyuldu. Sebep yoktu. Sadece Cumhurbaşkanının açıklama yapacağı söyleniyordu. Bütün evlerde bir şaşkınlık vardı. Önce Sağlık Bakanı sonra Millî Eğitim Bakanı yaşananlardan dolayı özür diledi.

Devlet yönetimindeki bu karmaşa ve her evi ilgilendiren salgın tedbirleri arasında, düşünülmesi gereken çok önemli konular kaynadı.

23 Şubat’ta HDP Grup toplantısında Pervin Buldan’ın, açıklamaları, farklı yollardan dikkatlerden hem kaçtı hem de kaçırıldı.

Pervin Buldan çözüm süreci adı verilen PKK açılımı sürecinde, iktidarla bölücübaşı öcalan arasında pazarlıkları yürüten İmralı heyetindeydi. Bölücübaşı ve hükümet ile parti ve PKK arasında köprü vazifesini görüyorlardı. Buldan, 2015 yılının 28 Şubat’ında Dolmabahçe Sarayı’nda açıklanan mutabakatı ve öncesindeki süreci en ince ayrıntısına kadar bilen bir siyasi figür. Grup konuşmasında,

Biz, çözüm sürecini üç ayak üzerinden yürüttük. Birinci ayak İmralı’ydı, ikinci ayak Kandil’di üçüncü ayak hükümet-devlet kanadıydı. O süreçte İmralı’da … öcalan’la yaptığımız her görüşme, devletin ve hükümetin bilgisi ve onayı dâhilinde yapılmıştır. İmralı ziyaretinden sonra yine devlet ve hükümetin onayıyla bizler Kandil’e gidiyorduk. Kandil’de yapılan görüşmelerin sonuçlarını devlet ve hükümet heyetine döndüğümüzde aktarıyorduk. Devlet heyeti ise, bu bilgileri biz İmralı’ya gitmeden kendisi bu bilgileri götürüyor, … öcalan’la paylaşıyordu.dedi.

Bu arada İçişleri Bakanına yönelik önemli bir cümle daha etti: “Senin Genel Başkanın Erdoğan da neler getireceğimizi heyecanla ve umutla bekliyordu.”........

© Veryansın TV


Get it on Google Play