We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Devlet Bahçeli'nin destek bulan 'Düzensiz Göç' tespitleri

51 372 258
06.08.2021

MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Türkgün gazetemizde geçtiğimiz günlerde Ankara Temsilcisi Kadir Yıldız tarafından gerçekleştirilen ve 4 gün süren bir röportajı yayınlandı. O röportajda hepsi birbirinden önemli ve değerli olan açıklamalarla Türkiye’de ve bölgemizde yaşanan olayları değerlendirdi. Bu konular içinde, son aylarda güncellenerek tartışılan ve gündemde bir hayli yer bulan Suriyeliler ve Afganlar konusuna dair yaptığı açıklamalar ise çok büyük ilgi ve destek gördü. Hangi partiden olursa olsun sağduyulu herkes, Suriyeliler ve Afganlar konusunda yaptığı tespitleri ve değerlendirmeleri akıl, mantık, merhamet çerçevesinde ve Türk milletinin geleceği açısından çok haklı buldu.

Suriye’den gelen milyonlarca, Afganistan’dan gelen yüzbinlerce düzensiz göçün Türkiye’de açtığı ve açabileceği tahribatları en anlaşılabilir şekilde ortaya koyması ve haklılığın karşılık bulması açısından etkili olmuştur.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin Türkgün gazetesinde “Onlar bize misafirdir. Ve geçici koruma statüsüyle ülkemizde bulunuyorlar. Göçlerine neden olan vahim olaylar durulmadan, şiddet sahneleri durmadan bunları kapı dışarı etmek insanlıkla izah edilemez, inançlarımızla örtüşmez. Türk milleti aranan, beklenen, özlenen, merhamet ve hoşgörüsüne ihtiyaç duyulan bir millettir. Biz ilkesel olarak ülkemizde geçici statüde bulunan yabancı ülke vatandaşlarının, güvenli ve huzurlu şekilde tekrar kendi ülkelerine gönderilmesinden yanayız” şeklinde ortaya koyduğu ölçü, Türk milletinin tarih boyunca yaşattığı karakter özelliğine vurgudur.

2010’lu yıllarda Türkiye-Suriye ilişkisi çok makul ve dostane seviyeye gelmişken, ABD’nin müdahalesiyle ve Ahmet Davutoğlu’nun “Stratejik Derinlik” rezaletleriyle düşman noktasına getirilmesi, bu müdahale sonrası Beşar Esad’ın katliamlara girişmesi ve mazlumlar üzerinde diktatörlük uygulamaya kalkması, milyonlarca Suriyelinin Türkiye’ye kaçmasını ve göç etmesini sağlamıştır. Esad’ın bombaları, ABD’nin bombaları, Rusya’nın bombaları, DEAŞ ve PKK’nın terör eylemleri Suriye’deki masumlar, mazlumlar için adeta cehennem ortamı yaratmıştır. İnsanlar böyle bir kanlı ortamdan kaçmış ve Türkiye’ye sığınmıştır. Bu konuda elbette MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin ifade ettiği inançlarımız, merhamet ve hoşgörü anlayışımız devreye girmiştir. Ama sebep ve sonuç ilişkisi açısından söylenecek çok söz var ama geçmişe tekrar tekrar dönmeye gerek yok. Olan oldu. Bundan sonra olana bir çare ve çözüm bulunması gerekiyor.

Yine MHP Lideri Sayın Devlet Bahçeli’nin Türkgün gazetesi röportajında ifade ettiği “Şu da var ki, bayram münasebetiyle kendi ülkelerine gidebilenlerin, bu gidişlerinde sorun yaşamayanların geri dönüşlerine de lüzum yoktur” sözüne karşı çıkacak bir aklıselim sahibi var mıdır?

Suriye ve Afganistan’dan gelen milyonlarca kişinin bundan sonra ne olacağı, onlarla ilgili ne gibi tedbirler alınacağı ve çözümler ortaya konacağı bir “devlet planlaması” dahilinde ele alınmalıdır.

Öncelikli olarak Afganistan’dan yolları, dağları, ovaları aşarak gelen insan manzaralarının önüne geçmek gerekiyor. Bu manzaralar Türkiye’nin sınırlarının “yol geçen hanı” gibi görünmesine sebebiyet vermektedir. Düzensiz göç, sosyal birçok düzensizliğin yaşanmasına sebebiyet veriyor ve aynı zamanda güvenlik sorunu da oluşturuyor.

250 bin sayısına ulaşan Afgan göçmenin kaçının masum ve mazlum, kaçının ajan, kaçının terörist olup olmadığının tespiti neye göre yapılmaktadır?

Bu soruyu geçmişte Suriyeli göçmenler için de sorduk. Evet, o gelen milyonlarca Suriyeli içinde kaçı masum ve mazlum, kaçı ajan, kaçı terörist? Bunun tespiti yapılmış mıdır? ABD’nin yol haritasıyla hareket eden terör örgütü YPGPYD Türkiye’ye bu göç yoğunluğu sırasında kaç kişiyi sokmuştur?

Türkiye’nin günden güne değişen demografik yapısı gelecek yıllarımızda bizleri nasıl bir maceraya........

© Türkgün


Get it on Google Play