We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

‘Erdoğan-Putin görüşmesi Türkiye-Suriye ilişkilerini yeniden başlatabilir’

3 14 0
21.10.2019

© AFP 2019 / Delil SOULEIMAN

Lavrov: Rusya, ortak sınırlarının güvenliği konusunda Türkiye ile Suriye arasında işbirliği sağlanmasına destek verecek

Türkiye’nin ABD ile yaptığı anlaşma kapsamında, ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu DSG’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgeden çekilmesi için tanıdığı süre dolarken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Salı günü Rusya Federasyonu'na günübirlik ziyaret gerçekleştirecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmeye hazırlanıyor. Suriye’de kritik gelişmelerin yaşandığı bu dönemde gerçekleşecek görüşmeyi, 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü uzmanı Dr. Yasin Atlıoğlu, Sputnik’e değerlendirdi.

Dr. Atlıoğlu “Son 10 gündür olan gelişmelere baktığımızda, Türkiye’nin yaptığı askeri operasyonla dengeler oldukça değişti. ABD’nin ayrılması, Türkiye’nin askeri baskısı neticesinde PYD ile Şam’ın yakınlaşması ve Suriye ordusunun kuzeye doğru ilerlemesi, Türkiye’nin bundan sonra olacaklarda Rusya’ya daha fazla bağımlı hale gelmesine yol açıyor. Çünkü Amerika’yla yapılan anlaşma her ne kadar belli bölgelerde Türkiye’ye ayrıcalık tanısa da, bu anlaşmaların ne kadar uygulanabileceği veya Rusya’ya danışmadan uygulanıp uygulanamayacağını söylemek çok zor” dedi.

‘TÜRKİYE İLE SURİYE’NİN DOĞRUDAN İLİŞKİLERİ BAŞLAYACAKTIR’

© Sputnik / Екатерина Чеснокова

Lavrov: Türkiye ve Suriye'nin istediği buysa Adana Mutabakatı'nda değişiklik yapılmasını destekleriz

Türkiye ile Suriye’nin ilişkilerinin Adana Mutabakatı çerçevesinde yeniden başlamasının olası gözüktüğünü söyleyen Atlıoğlu “Erdoğan ve Putin arasında yapılacak görüşmede sınırdaki bölgenin çizgileri daha net........

© Sputnik Türkiye