We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TCDD 106 kilo altını hazırlasın!

35 20 37
23.09.2021

İstanbul'da 2009 yılında sel oldu, 8 işçi servis aracının içinde boğularak can verdi. Çalıştıkları şirket hakkında dava açıldı. Patron cezadan yırtmak için ailelerine işçi başına 60'ar bin lira ‘kan parası' önerdi. Kabul edilmedi, dava devam etti. Patron sonunda bazılarına 190, bazılarına 130 bin lira verdi, kabul edildi. “Biz para peşinde değiliz. Suçlular cezasını çeksin” diyen aileler mahkemeden çıkacak karardan umutlu olmadıkları için kan paralarını peşin alıp davadan vazgeçti!

Bursa'da 2009'da madende grizu patlaması yaşandı, 19 madenci can verdi. Dava açıldı. Maden sahibinin sorumlu olduğunu ve cezasını çekmesi gerektiğini savunan aileler, baktılar dava umdukları gibi gitmiyor şirket avukatlarının ‘kan parası' önerisini kabul edip 2012'de davadan vazgeçtiler.

İstanbul'da 2014'te eski Ali Sami Yen Stadı arazisindeki inşaatta asansör 32. kattan zemine çakıldı. 10 işçi can verdi. Torunlar İnşaat şirketinin 25 yöneticisine 22,5 yıla kadar hapis cezaları istenerek dava açıldı. Mahkeme sürerken ölen işçilerden Bilal Bal'ın ailesinin avukatı, “Biz ve 7 aile, şirketten tatmin edici para aldık, şikayetten vazgeçtik” dedi.

AKP'nin Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanı Faruk Çelik, asansör faciasının kan parası ile sonuçlanmasından duyduğu memnuniyeti şöyle dile getirdi: “Bunun olması gereken bir şey olduğu inancı içerisindeyiz!”

***

Bir yurttaş Diyanet'in fetva hattına sordu. Kan parasını almak caiz midir?

Diyanet şu fetvayı verdi:........

© Sözcü


Get it on Google Play