We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

1959 YILINDAN  BU GÜNLERE...

2 0 21
19.07.2022

Bayram, yeniden hortlayan korona, aşırı sıcaklar derken bir ay sonra şükür yine birlikteyiz. İlginizi çekmek adına kısa yazmaya devam diyorum!

Zamanı geri sarıp okul çağına döndüğümde Amerika’dan ülkemize yardım adı altında gönderilen süttozu, peynir ve benzeri malzemelerle tanışıyorduk. Yardımın en ilgi çekici yanı, kutularının dış yüzündeki Türkiye- ABD birlikteliğini simgeleyen amblemdi!

Aslında Amerika, soğuk savaş döneminde ( 1945-1990 ) Türkiye dahil 16 stratejik ülkeyi komünist bloğa kaptırmamak için çıkar eksenli çalışmalarına hız vermekteydi.

Amblemde yazılanların ne kadar doğru tespit olduğunu ancak yıllar sonra anlayabilmiştik.

Aslında yardımların altını biraz eşelediğimizde insanın aklına bazı şeyler takılmıyor değildi.

Örneğin, nasıl oluyordu da süt tozları okullarda çocuklara zoraki içiriliyordu! Verimli meralarımızda otlayan hayvanlarımızın bırakın bizi tüm dünyayı besleyebilecek sütü mü tükenmişti? Gayeleri neydi doyumsuz batının ve ülke yönetimine getirdikleri içimizdekilerin!? ( Acaba beynini kullanamayan, bilgi yoksunu, vasıfsız ve etkisiz bir nesil olmamız mı isteniyordu, hedeflerine ulaşmaları için?! )

Konu piyon ülkeleri sömürmek olunca, Osmanlı’nın icraatlarını da yabana atmayalım. Şaşaalı döneminde uygulanan sömürü prensipleri bugünlerin küresel güçlerine kısmen de olsa ders ve yön verecek nitelikteydi. Zira........

© Önce Vatan


Get it on Google Play