We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Baba Tahir: Bir dervişin not defteri

5 0 0
22.09.2021

Hatıra yazmak geleneğimizde pek yok. Tanzimat’tan sonra yazı ve düşünce hayatımıza giren bir yazı türü. Kişiye özel. Bir kişi, yazar veya sıradan biri hayatında yaşadığı, tanık olduğu, gözlemlediklerini belli bir zaman sonra kayda geçer. Düzenli günlük tutanlar da var.

Yazı hayatımda yok denecek kadar çok az günlük tuttum. Birkaç sayfa. Zaman zaman hatıralarımı yazmamı isteyen dostlarım oldu. Kimi durumlarda gelişmeler olduğunda sıcağı sıcağına günlük olmasa da kesitler hâlinde yazdıklarım ve yayımladıklarım oldu.

Hatıralar genelde kişinin kendi ben merkezinden doğdukları için ister istemez özel oluyor.

Baba Tahir’in Bir Dervişin Not Defteri, bir günlük değil. Hatırlarından kesitler. Kendileriyle Kahramanmaraş’ta AGD’nin bir toplantısında tanıştık. Daha önce ismini duymuştuk, bürokrasideki başarılarını biliyorduk. Yüz yüze ilk tanışmamız o zaman oldu. Yaşadıklarından kimi kesitleri kısa da olsa dinledik. Kendisini sevdim bir gönül bağı oluştu.

Yılmaz Bayat Bey, selâm getirdi yakın zamanda. Hatıralarını toparladıklarını, özel ve sayısı oldukça az dijital imkânlarla bastıklarını, birini de bana vermelerini söylemiş. Kitap elime ulaştı. Toplam yanılmıyorsam yirmi ila otuz adet bir baskı yapılmış. Matbaadan çıkmış kitaplardan hiç farkı yok. Yoğun ve planlı okuma sıralamama aldım. Kısa sürede neredeyse bitirmek üzereyim. Doğrusu bitmesini beklemeden burada okurlarımla bu eseri paylaşıyorum.

5 Temmuz 1942 doğumlu. Asıl adı Tahir’dir. Öğrencilik yıllarında bulunduğu ortam manevî eğilimli arkadaşlar ediniyor. Necati........

© Milli Gazete


Get it on Google Play