We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Vatandaşın asıl gündemi

6 0 0
15.05.2022

Türkiye’de basın ve medyanın gündemi çok hızlı değişse de vatandaşın gündeminde ekonomi ilk sırada yer almaya devam ediyor.

Elbette ki enflasyon ve hayat pahalılığı gündemimizde ilk sırada yer alıyor. Özellikle sabit gelirli vatandaşların enflasyon sebebiyle alım güçlerinin düşmesi en önemli problem olarak önümüzde duruyor.

Ancak piyasada yaşanan pahalılığa rağmen satışlar artmaya devam ediyor.

Perakende satış hacmi mart ayında bir önceki aya göre %0,3 bir önceki yılın aynı ayına göre ise %2,5 oranında artış gösterdi.

Çünkü genel kanı “bugün dünden pahalı olabilir ancak yarından ucuz”

Fiyatlar arttıkça talebi arttıran garip bir milletiz. Ekmek fiyatları arttığı zaman kıyameti koparım halk ekmek büfelerinin önünde uzun kuyruklar oluştuğunu hem gözlerimizle görerek hem de haberlerde izleyerek şahit olmuştuk. Ancak bugün halk ekmek büfelerinin önünde o günlerde şahit olduğumuz uzun kuyrukların olmadığını görüyoruz.

Bugün ekonomik göstergelere baktığımız zaman ihracat artışıyla birlikte üretimin de arttığını görebiliyoruz. Sanayi üretim endeksi mart ayında bir önceki aya göre %1,8 oranında azalırken bir önceki yılın aynı ayına göre %9,6 oranında artış göstermiş. İhracattaki artış daha önceki aylarda üretimi yapılan ve katma değeri daha yüksek olan üretimlerden kaynaklanmış olabilir.

Ciro endekslerinde de aynı şekilde artışlar yaşandığını görebiliyoruz.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Mart ayında yıllık........

© Milat


Get it on Google Play