We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

ABD-Türkiye-Suriye

35 9 252
29.12.2018

Saray’ın ne diyeceğini bile beklemeyen medya ve bazı “uzmanlar”, Trump’ın kararını “Türkiye’nin ve Erdoğan’ın büyük zaferi, ABD’nin yenilgiye uğratılması” olarak yorumladılar. Saraydan çok saraycı olduklarını ilan ettiler.

Nitekim, Cumhurbaşkanı bile karardan duyduğu memnuniyeti ifade etmekle beraber, “ihtiyatlı” olmak gerektiğinin altını çizdi.

Her devletin dış politikasında değişken olan ve değişken olmayan (sabit) unsurlar olur. ABD’nin Orta Doğu politikasında da bu unsurlar vardır. Değişken unsurlar zamana, ihtiyaçlara ve yönetimlerin siyasal bakış açışına göre şekillenir.

Obama’nın İran ile nükleer anlaşma imzalamasına karşılık Trump’ın o anlaşmadan çekilmesi, ABD’nin Suriye olaylarının başında Esad’ın gitmesini savunurken şimdi Esad ile yaşayabileceğinin işaretlerini vermesi bu değişken unsurlara verilebilecek örnekler arasındadır.

Öte yandan, ABD’nin Orta Doğu politikasında değişmeyen ve değişmeyecek olan hedefleri de vardır. Bunlar;

ABD’nin, Suriye’den çekilme kararını alırken değişken olmayan bu iki hedefi tehlikeye düşürmeyecek önlemleri mutlaka almış olduğunu değerlendirmek gerekir. Sevinç çığlıkları atanlar bu gerçeği göremiyorlar.

Nitekim Trump, 26 Aralık 2018 gecesi Irak’ta ABD askerlerini ziyarette, “Irak’tan çekilme planımız yok, Suriye’de bir şey yapmak için Irak’ı üs........

© Medya Siyaset