We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Psikiyatrist, hastasının işlediği cinayetten sorumlu tutulabilir mi?

2 0 0
06.07.2021

Yazının başlığı okuyucuya tuhaf gelebilir ancak Fransa'da Marsilya Ceza Mahkemesi, 2012 yılında Daniele Canarelli adlı psikiyatri uzmanını, hastasının işlediği cinayet nedeniyle, tedbirsizlik ve dikkatsizlikle (taksirle) ölüme sebebiyet vermekten bir yıl hapis cezasına mahkum etmiş ve verdiği cezayı ertelemişti. Olayın üzerinden yaklaşık on yıl geçti. Bu konuyu daha önce bir yazımızda ele almış olsak da son günlerde meydana gelen kimi olaylar bağlamında yeniden ele almakta yarar görüyoruz.

Daniele Canarelli’nin ceza almasına sebep olan hadise 2004 yılında gerçekleşmişti. Dört yıldır takip ettiği Joel Gaillard adlı bir paranoid şizofreni hastası, Canarelli’nin gözetiminde olduğu sırada hastaneden kaçtıktan üç hafta sonra, babaannesinin erkek arkadaşı olan bir kişiyi, mirasına ortak olacağı hezeyanıyla, baltayla öldürmüştü.

Maktülün iki oğlu; doktor ve çalıştığı hastane aleyhinde tazminat davası açtı ve aynı zamanda savcılığa şikayetçi oldu. Marsilya Hukuk Mahkemesi 2009 yılında doktor ve çalıştığı hastaneyi kusurlu buldu ve 8500 Euro tazminat ödemeye mahkum etti. Ancak ceza yargılaması 2012 yılının Aralık ayına kadar devam etti ve nihai kararda, Dr. Canarelli’nin tedbirsizlik ve dikkatsizlikle (taksirle) ölüme sebebiyet vermekten dolayı bir yıl hapis cezasına çarptırılmasına hükmedildi ve ceza tecil edildi. Mahkeme, kararında hastayı ilgili uzmanlık hastanesine sevk etmeyen ve hastanın “tehlikeliliğini öngörmekte yetersiz” olan doktorun “ağır kusurlu” olduğuna hükmedildi.

Paranoid şizofren JoelGaillard daha önce kundaklama, bıçaklı saldırı ve adam öldürmeye teşebbüs eylemlerinden dolayı, mahkeme kararıyla yüksek güvenlikli hastanelerde kalmıştı.

Mahkumiyet hükmünün dayanağı........

© Medikritik


Get it on Google Play