We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kaygılarını kendine saklayan ebeveynlerin çocukları LGS’yi kazanacak

16 2 1
17.06.2020

LGS’ye girmeyen veya LGS’ye girip herhangi bir proje okulu kazanmayan ve yüzde doksana yakın öğrenci adrese dayalı evlerine yakın bir okula MEB tarafından yerleştirilecek.

LGS bir sıralama sınavı. Sınava girip sınavda yüzde on diliminde yer alan öğrenciler merkezi sınavla öğrenci alan Okulları kazanma hakkı elde etmiş oluyor.

Merkezi sınavla öğrenci alan okulların kontenjanı bu yıl yüzde elli arttırıldı. Yaklaşık 213 bin öğrenci LGS’den aldığı bir puanla okula yerleşiyor. Bu sayıya LGS ile öğrenci alan özel okullar dahil değil. Özellikle azınlık okulları diye anlandırdığımız yabancı özel okullar da sadece LGS başarısı ile öğrenci alıyor.

Sınav yapılacak salon sayısı geçen yıla göre 5 kat arttırıldı. Hijyen ortamına uygun salonlarda genç dimağlar sınava girmiş olacak.
LGS soruları nasıl olacak. Soruların zorluk ve kolaylığına derecesini Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk Bey “Sadece belli güçlük derecesi dikkate alınarak hazırlanan sorular” olarak tanımladı.

Bu cümleden soruların niteliğinin nasıl olacağına dair bir çıkarımda bulunabiliriz. Her dersin belirleyici soruları olacak. Her dersten öğrencinin yapmakta zorlanacağı ve öğrencinin sıralamasını etkileyecek olan belli belirleyici sorular olacak. Sonucu ve sıralamayı da bu sorular belirleyecek. MEB eylülden beri her ay yayınladığı sorularda Ziya Bey’in sözüne paralel hazırlanmıştı. LGS soruları MEB’in aylık yayınladığı sorular ayarında, sorulara denk bir zorlukta olacak dersek sanırım yanılmamış oluruz.

Gelelim saadete. Sınavın akademik çalışması bitti sayılır. Üç aşağı beş yukarı her ebeveyn çocuğunun bugüne kadar gösterdiği çalışma ritmine bağlı olarak seviyesinin ne olduğunu görmüş oldu. Bunun diğer adı her ebeveyn çocuğunun hangi okulları kazanacağına dair bir veriye sahip. Belkiler ve olmayacak duaya amin peşine düşmek hem veliye hem öğrenciye getiriden çok........

© Karar


Get it on Google Play