We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

GENÇLİĞİMİZE DAİR GÖZLEMLERİM VE ÖNERİLERİM

12 1 5
19.10.2021

Hey gidi gençlik heyy!
Nereye gidiyor bu gençlik?
Gençliğin hali çok kötü.
Bu gençliğin geleceği olmaz artık.
Bu internet mahvetti gençliğimizi.
Bu ve benzeri cümleleri hem kullanıyoruz hem de sıklıkla duyuyoruz. Ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz ama olup bitenler bizim bildiklerimize ve alışkanlıklarımıza benzemiyor. O yüzden zamanın yaşça büyükleri olarak çocuklar ve gençler üzerine çok şey konuşur olduk. Konuşmalarımızın içeriği genelde olumsuz, iç karatıcı ve ümitsiz ifadelerden oluşuyor. Yani hala biz büyükler daha neler olup bittiğini ve yakın gelecekte neler olabileceğini anlayabilmiş değiliz.
Çileden çıkan ve gittikçe kültürel değerlerine yabancılaşan bir gençlikten bahsediyoruz. Kimsenin kimseye çocukları ve gençleri üzerine farklı bir cümle kurabilecek mecali yok. Ara ara bizim gibi olan gençler ve aileleri müzedeki değerli tarihi eserler gibi ilgi çekmekte ve kıyas malzemesi olarak muhabbetlere özne olmaktalar.
Bu genel analizden sonra hem yurt dışında hem de ülkemde az da olsa eğitim camiasının kıyısında ve köşesinde olmam ve analiz yapma iştiyakımdan olsa gerek sizlere biraz farklı cümleler kurmak istiyorum. Aynı şeyleri yazarak farklı ne anlatabilirim ki zaten.
-Son iki kuşak yoğun bir global kültür bombardımanı altında büyüdü. Yabancı veya yerli müzik, moda kıyafet, marka takıntısı, hazır yemek seçeneği ve internetin neredeyse sınırsız dünyasında karşılaştığı merak uyandıran, şehveti gıdıklayan her şeyin hedefindedir. Bu durum yirmi yıldır artarak büyüdü ve de devam ediyor.
-Bu kulaklıkla beyinlere zerk edilen, gözle de temaşa edilen bu akımlar çocuklarımızın durup düşünmesine ve bunları doğru-yanlış, zararlı-faydalı gibi ahlaki kriterlerle denetleyebilecek ne zaman ne de enerji bırakıyor.
-Dolayısıyla öz kültür kodlarımızdan hızla uzaklaşma eğilimine giriyorlar yani girdiler bile. Yabancılaşıp yabancılaşmadıkları konusunda az daha zamana ihtiyacımız var. Kesin hüküm vermek için daha erken.
-Sebebi ise hala bu kültür bombardımanının şok etkisi altındalar. Bu yeni akıma göre çok tutucu ve eğlencesiz görünen yerel kültür, sürecin toplumun aleyhine gelişmesine katkı sağlıyor.
-Başta aile yapımız olmak üzere toplumsal katmanlarımız ve eğitim organizasyonumuz da bu konuda olayı tam manasıyla anlayıp yorumlayamamış vaziyette görünüyor. Panik havasında........

© İleri


Get it on Google Play