We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mansur Yavaş olayı

238 6 3
14.03.2019

Bugüne kadar Türkiye’deki seçmen davranışlarıyla ilgili yaygın ezber mağdura sempati duyulduğuydu. Darbe dönemlerinde zindana atılan siyasetçilere halkın yeniden görev vermesinden, hapishaneye girdiğinde siyasi hayatına bitti gözüyle bakılan Recep Tayyip Erdoğan’ın tarihin akışını değiştirmesine kadar seçmen hep mağdurları destekledi. Hatta birçok siyasi yorumcu adayların kendilerinden mağdur yaratabilmelerini bir strateji olarak onlara öneriyor, pek azı başarılı oluyor.

Hal böyleyken Mansur Yavaş’a yönelik iddiaların seçim yaklaşırken gündeme gelmesinin kimin işine yarayacağını yorumlayamıyorum. Bildiğim, seçmenin küçük çaplı yolsuzluk iddialarıyla pek ilgilenmediği. Hatta büyük çaplı yolsuzluklarla bile ilgilenmiyor olmalı ki zamanında Cem Uzan yüzde 7 oy aldı.

Ben başından beri Mansur Yavaş’ın Ankara’yı kazanabileceğine şüpheyle yaklaşıyorum. Anketlere zaten güvenmiyorum. Muhalifler arasında yaratılan hava fazlasıyla Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecini anlatıyor. Karşısındaki aday kuvvetli olmayabilir, ama yine de iktidar partisinin adayı olmanın doğal avantajını taşıyor. Öte yandan Yavaş -sebebi ne olursa olsun- başından beri medyada gözükmüyor, ilginç sözler söylemiyor, kendisinden konuşturmuyor. Kazanacağından o kadar emin ki, adeta bir iletişim kazasıyla şansını zorlamak istemiyor gibi.

MAĞDUR YARATMA

En başından kendimizi kayıtsız şartsız Mansur Yavaş’ın kazanacağına inandırmamızın bir dayanağını bulamıyorum. Bu aşırı özgüven seçim günü elinde patlar gibi geliyor bana.

Son birkaç gündür o kadar emin değilim ama.

Kendinden konuşturmayan, bu yüzden de kazanmasına hiç ihtimal vermediğim, görmezden gelinen Mansur Yavaş şimdi gündeme oturdu. Siyasette reklamın kötüsü elbette olur, ama Mansur Yavaş’a yönelik soruşturma başlatılması en yüzeysel haliyle bakıldığında bile bir mağduriyet doğurmaya yaramıyor mu? Hele hele ceza alıp seçime giremezse onun mağduriyeti etkisini başka şehirlerde gösterebilir mi?

Gerçi bu mağduriyeti siyaset malzemesi yapabilecek, kendi lehine........

© Habertürk