We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Beyaz Türkler seçimi bıraktı, organik tarıma daldı

204 5 2
25.03.2019

Adlarını kamuoyunun bilmediği ama Türkiye’nin en parlak beyinlerinden oluşan bir WhatsApp grubunun üyesi bir arkadaşım. En iyi üniversitelerde okumuş, her biri kendi alanında başarılı, kariyer ve beyin olarak hepimizin ilerisindeki parlak isimler bunlar. Kendi aralarında tartıştıkları konular bazen yıllar sonra kitlelere yayılıyor.

Yaklaşan yerel seçimlerle ilgili ne düşündüklerini merak ettiğimde California’nın Berkeley şehrindeki Chez Panisse isimli lokantadan yeni çıkmıştım. Daha evvel anket paylaşan, analiz yapan, “içeriden” aldıkları bilgileri aktaranlar organik tarım konuşuyorlarmış artık. Anadolu’nun bir şehrinde buldukları küçük bir üreticiden heyecanlanıyor, çiftlik kurmayı düşünüyorlarmış. Gündelik sohbetlerini tohum çeşitleri, toprak belirlemeye başlamış.

Hiç kimse seçimden bahsetmiyormuş bile.

Beyaz Türkler’in yenilgi yorgunluğu mu, diye aklımdan geçti önce. Ama hayır, bu bir ilerleme.

Bu konuşmayı yaparken tam da Chez Panisse’ten çıkmış olmam yıldızların arka arkaya denk gelip kurduğu ufak bir oyunun işaretiydi sanki.

BİR DEVRİMCİNİN PORTRESİ

Bölgeye her geldiğimde ziyaret etmeye çalıştığım Chez Panisse’in sahibi Alice Watersın yolu zamanında Anadolu’ya da düşmüş, yolda karşılaştıkları birine nerede yiyebileceklerini sormaya çalışırken karşısındaki köylünün kendi yemeğini tereddütsüz paylaştığını görüp çok etkilenmiş.

Bugün Chez Panisse sadece Berkeley’nin değil dünyanın en önemli lokantalarından biri. Waters’ın önemi ise yeme-içme kültürüne sadece bir aşçı olarak yön vermesi değil, bir öncü oluşu.

Chez Panisse açıldığı ilk günden beri küçük üreticiden temin ettiği gıdaları mutfağındaki usta şeflerin yorumuyla taptaze gelenlere sunuyor. “Farm to table” denen ve bugün birçok lokantanın benimsediği prensipleri ilk uygulayan Waters. İşlenmiş gıdalara, katkı maddelerine şiddetle karşı ve kullanılmaması için mücadele veriyor.

Alice Waters

Chez Panisse’de tatlılar arasında meyve tabağı var. Yemekten sonra sofraya........

© Habertürk