We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şehrin kalbindeki süngü!

46 2 0
19.02.2020


Uzun bir süreden beri Taksim Meydanı’na gitmemişim demek.
Pazar günü baba oğul çıkıp gezelim dedik. İnşaatı süren AKM’nin önünde indik otobüsten. İnşaatın önünde yapımı süren binanın maket detayları var panoların üzerinde. Önünde durup bir süre baktık. Sonra el ele tutuştuk, yolun karşısına geçtik.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın kurduğu “Dijital Gösterim Merkezi”nde Ara Güler’in fotoğraflarıyla ilgili bir duyuru vardı, burayı daha önce görmüştüm.
Ancak hemen onun yakınında yeni karşıma çıkan, gerçekten de ilk bakışta bir anlam veremediğim platforma baktım.
Meydanın yeniden düzenlenmesi konusunda belediyenin kurdurduğu “Kavuşma Durağı”ymış adı, sonradan öğrendim. Merdivenli, devasa bir salıncağa, ya da böyle Nuh’un gemisine benzeyen platformun üzeri insan doluydu, herkesin elinde telefon sağın solun, arkadaşının, kendisinin fotoğrafını çekip duruyordu.
Platformun altında bir fotoğraf sergisi vardı. Gezmeye başladık. Taksim Meydanı’nın en eski halinden bugüne kadar geçirdiği aşamaları, şahit olduğu hadiseleri gösteren sergide, ilk defa karşıma çıkan bir sürü fotoğrafa bakarken nasıl mutlu oldum anlatamam.
Topçu Kışlası meğer vakti zamanında ne görkemli bir yapıymış!
Onu yıkanlar ne düşünmüşler, o civarda yüzyıl önce insanların yaşadığına dair Sular İdaresini ve karşıdaki kiliseyi saymazsak, tek imare olan o güzelim yapıyı yıkıp yerine İnönü’nün adına yaraşır bir park yapma fikri ilk olarak kimin aklına geldi, onu da bilmem.
Ama kim düşünmüşse, bu şehre, Taksim’e, tarihe en büyük kötülüklerden birisi yapmış besbelli.
Ayrıca artık bitmek üzere olan cami de çok yakışmış meydana; ben değil dokuz yaşındaki oğlum söyledi, ben de tasdik ettim.

Sergide benim için sürpriz olan sadece Topçu Kışlası’nın eski güzel fotoğrafları........

© Habertürk