We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk Lirası ne yaşadı?

89 23 0
26.03.2019

Çarşamba akşamı Fed yumuşak politika uygulama sözü verince Dolar dünyada değer yitirdi. O sıralarda Dolar/TL 5,40'a indi. Cuma günü ise kur bir ara 5,84'e dayandı.

48 saatte ne oldu da TL %8 eridi?

***

Fed çok yumuşak açıklamalar yapınca dünya çapında bir resesyon korkusu yaşandı. ABD'de 3 aylık faizler 10 yıllık hazine tahvil faizinin üstüne çıktı. Bunun yaşandığı son 3 seferde 2-3 çeyrek içinde ABD ekonomisi resesyon yaşamıştı. Endişe büyük. Bu endişeler yaşanırken, aynı gün içinde Euro Bölgesi Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri beklenenden epeyce kötü geldi.

Sürekli elektrik kesintileri yaşayan Güney Afrika'da büyümeye ilişkin endişeler arttı. Moody's bu cuma ülkenin notunu kırabilir spekülasyonu ile GA varlıkları baskı altında kaldı. Eski Başkan Temer'in derdest edilmesi ve Brezilya'da yatırımcıların gözde reformu olan sosyal güvenlik reformu raportörünün görevi bırakması ile burada da işler karıştı.

Yıldızlar hizaya girmeye ve dizilmeye başlamıştı...

***

Çizgi romanlarda olduğu gibi, o sırada...

Önceki 2 yerel seçim öncesinde TL  değer yitirmişti (2014 ve 2009). Birinde 17/25 Aralık sebebi ile ortalık toz dumandı, diğerinde ise küresel kriz vardı. Bu kez de içerideki yavaşlama ve yüksek enflasyon konusu gündemde. Bu seçimlerin ikisinde de AK Parti güç kaybetmiş ancak devamında siyasi........

© Habertürk