We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Libya'da sular yeniden ısınıyor

35 1 1
23.09.2021

Libya'da geçen ekim ayında imzalanan tarihi ateşkes anlaşmasının üzerinden neredeyse bir yıl geçmişken sular yeniden ısınıyor. Halife Hafter ve siyasi müttefiği Akile Salih'ten, seçimlerin yapılması öngörülen 24 Aralık'a ayarlı peş peşe hamleler geliyor.

Akile Salih'in başında olduğu Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi, önceki gün yaptığı açıklamayla ülkeyi 24 Aralık'taki seçimlere kadar yönetmek üzere yılbaşında iktidara gelen Ulusal Birlik hükümetinden güvenoyunu geri çektiğini duyurdu. Bu açıklama, Temsilciler Meclisi'nin Hafter'in lehine olacak seçim yasasını kapalı bir oturumda, yasal süreci atlayarak kabul etmesinden iki hafta sonra geldi. Önceki gün alınan güvenoyunu geri çekme kararı 200 sandalyeli Meclis’ten 113 milletvekilin katılımı ve 89 oyla geçti.

Meclis'in 8 Eylül'de çıkardığı seçim yasasını "yasal bir oylama" olmadan kabul edildiğini vurgulayıp reddeden Trablus merkezli Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), Meclis'in güvenoyunu geri çekme kararını da yasa dışı ilan etti. Konsey Başkanı Halid el-Mişri, "Böyle bir şey yok. Hükümet, 24 Aralık'ta gerçekleştirilecek seçimlere kadar görevine devam edecek" açıklamasında bulundu. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Destek Misyonu da dün yaptığı açıklama ile Libya'da meşruiyetin Abdülhamid Dibeybe’in başında bulunduğu Ulusal........

© Habertürk


Get it on Google Play