We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Biliyor muyuz eğitim giderleri vergiden indiriliyor?

1 1 0
31.08.2019

Okulların zili 9 Eylül 2019 günü çalacak. Üniversite ve yüksek okullar ise kademeli olarak öğretime başlayacak. Aileler çarşıda, pazarda okul ihtiyaçları için harcama yapmaya başladılar. Okul servis ücretlerine yüzde 12- 13 oranlarında, özel okul zam oranları ise yüzde 18 ile yüzde 30 oranlarında değişmektedir. Devletin açıkladığı enflasyon oranıyüzde 15.72. Vatandaşın enflasyonu ise yüzde 40’ın üstünde. İşçiye, Memur ve emeklilerine ise yüzde 3 – 4 dolaylarında zam yapıldı. İktidar ile yandaş işçi ve memur sendikaları danışıklı dövüşle toplu sözleşme ve görüşmelerini tiyatroya çevirdiler. Emekçiler iktidar ve yandaş sendika karşısında yine kaybetti.

BAZI GİDERLERİ VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLİR

Bu karamsar tablodan sonra biraz moral takviyesi yapalım. Özel okulların, servis, yemek, defter, kalem, kitap, okul forması ve sair giderlerini belli koşullarla vergi matrahlarından indirmeleri mümkündür.

Bu harcamaların hangilerinin, hangi oranda ve ne kadarının vergi matrahından indirileceğini aşağıda ayrıntılı olarak inceleyelim.

HANGİ EĞİTİM VE ÖĞRETİM GİDERLERİ VERGİ MATRAHINDAN İNDİRİLİR?

Eğitim ve öğretim kurumlarına yani anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise üniversite ve yüksek okullar ile özel okul ve özel üniversite, yüksek okul, gündüz bakımevi (kreş) ve benzeri eğitim yerlerine yapılan; eğitim ve öğretim ücretleri, öğrenci taşıma giderleri, kurs giderleri ile her türlü ders araç gereçleri, ders ve yardımcı kitaplar, roman, öykü vb. beyan edilen gelirden indirilmesi mümkündür.

Vergi mükellefiyeti bulunan yurt öğrencilerinin yurt harcamaları da vergi matrahından indirilir.

Kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunmayan Üniversiteler ile okul aile........

© Gerçek Gündem