We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kötülüğe karşı direniş – Abdulmelik Ş. Bekir

12 4 13
15.02.2019

Abdulmelik Ş. Bekir

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile yurt dışı ve zindanlarda üç yüzü aşkın tutsağın başlattığı açlık grevi kritik süreyi çoktan aştı. Eylemcilerin tek talebi var; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nda güvence altına alınan tutsakların temel haklarının tanınması. Yani hem Anayasa’ya hem de evrensel hukuka göre bir suç olan tecridin kaldırılması ve zindanlarda kötü muamelenin sonlandırılması.

Ülkeyi yöneten gücün ilk görevi Anayasa’nın uygulanmasını sağlamaktır. Bunun için göreve başlamadan namus ve şeref sözü veriliyor. Ancak mevcut iktidar Anayasa’yı uygulamıyor. Temsili demokrasilerin en temel kriteri olan erkler ayrılığını ortadan kaldıran bir iktidar gerçekliğiyle karşı karşıyayız. Anayasa gibi en insani temel hak ve özgürlükler rafa kaldırılmış. Ülke polis devletine dönüştürülmüş, iktidar sahipleri gibi düşünmeyen herkes düşman ve vatan haini olarak damgalanmakta, yargısız bir şekilde zindanlara atılmaktadır.

Güvenlikçi politikaların gereği olarak ülke ekonomisinin savaşa harcanması bizzat ülkenin tek yöneticisi tarafından bir maharet olarak ifade edilmekte. Medya tekeli ve kolluk marifetiyle büyük bir korku imparatorluğu oluşturulmuş. Öyle ya da böyle hali hazırda insanlar nefes alamaz durumda. Mutlak biat dışında topluma hiçbir yol bırakılmadı. Mutlak sessizlik ve sonrasında zifiri bir karanlık hedefleniyor.

Herkesin birbirini beklediği, birilerinin bir şey yapmasını umduğu ancak herkesin korku ve kaygılarının esiri haline geldiği bir zamanda Leyla Güven ve arkadaşları bu korku imparatorluğuna karşı bir direniş başlattı. Emin olalım ki Güven ve arkadaşları bu kararı almadan önce hepimizin yaşadığı ruh halini yaşamış, birilerinin bir şey yapmasını ve bu zifiri karanlığa bir mum yakmasını ummuş, kılı kırk yaracak düzeyde bir muhasebe yapmışlardır. Bizden tek farkları işe kendilerinden başlamış olmalarıdır. ‘Ben yapmadan kimse yapmaz’ deme erdem ve cesaretini göstermiş olmalarıdır. Leyla Güven ve arkadaşları demokrasi mücadelesinde uzun yıllar........

© Gazete Karınca