We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çarıklı erkanıharp, büyücü yamağı, bir de kuru soğan

92 28 26
14.04.2021

Hem yerli ve milli savunma sanayisi, hem ambargodan etkilenmeye açık. Hem Montrö, hem kanal. Hem NATO, hem Rusya. “Hem ayranım dökülmesin, hem…”, her neyse, mübarek günde şimdi. Konu açıkça anlaşıldı sanırım. Anlamayan kim kaldı? Yönünü bulamayan, yönü konusunda kararsız muhalefet kaldı. Şol efsunkâr “egemen güçler” dolaptan çıkmayagörsün, hoşafın yağı o lahzada kesiliveriyor.

Bu defa işler hakikaten tehlikeli. Soğuk denizin suları ısındı. Türkiye ise Rusya-Ukrayna geriliminin sıcak çatışma aşamasına gelmeden düşürülmesi için diplomatik yağmur duasına çıkmış izlenimi veriyor. Aklın gereği, işin o boyuta gelmeden yine donacağını gösteriyor. Bunun böyle olmasını sağlayacak, ortamı serinletmekle işe başlayacak olanlar da Moskova ve Vaşington, Ankara değil. Ankara’nın yapması gereken belki hiçbir şey yapmamak, bir durmak hani.

Bakınız Prof. Dr. Serhat Güvenç, GazetePencere’deki yazısında ne diyor: “NATO harekât sahasının (Karadeniz’in-AS) sorumluluğunu Türkiye’ye bırakarak yasal sınırlamalarla çelişmeyen bir askeri çözüm benimsemiştir. (…) Artık ABD ve NATO için harekât alanının kontrolü ya Türkiye'ye bırakılmayacak kadar önemlidir ya da Türkiye harekât alanının sorumluluğu verilemeyecek kadar güvenilemez bir müttefiktir.” Demek ki basiret, dirayet ve feraset eksiği olunca uluslararası itibar yaldızlı şatafatla, racon kesmekle, dik bakmakla, şık giyinmekle filan temin edilemiyor.

Ya “güçlü olmak” ne demek? Acaba tank yapmaya da, tank almaya da artık gerek var mı? Acaba ulusal marşında “dalgalara hükmettiği” vurgulanan Britanya’nın donanmasının bugün Türkiye’den küçük olması bize ne düşündürmeli? Acaba NATO içinde lider ülke ABD’den sonra ikinci büyük güç olmakla övünen Türkiye’nin askeri personel sayısının ardından gelen Fransa ve Almanya’nın yaklaşık ikişer katı büyüklüğünde olmasının ne anlamı var? Ve ayrıca, başka NATO ülkelerinde başkentin ve başlıca kentlerin göbeğinde neden kışla yoktur?

Yanıt: Burası Norveç değil kardeşim. Tehdit: Bir başka NATO müttefiki olan Yunanistan. Travma: Averof. Anlaşmazlık: Oniki Ada, Kıta Sahanlığı,........

© Gazete Duvar


Get it on Google Play