menu_open Columnists
We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close

De må älska Manchester United - men spetsiga åsikter är värda pengar

15 1
01.02.2026

Gary Neville, Roy Keane, Paul Scholes, Rio Ferdinand och Wayne Rooney.
Alla brinner de för Manchester United.
Ändå går det inte att runda att kritik mot klubben blivit en industri.

Snart har det gått 13 år sedan Sir Alex Ferguson avslutade karriären som manager för Manchester United med att bärga klubbens 20:e ligatitel hela elva poäng före stadsrivalen Manchester City. Redan i april var ligaspelet avgjort och Robin van Persies 26 mål gav skytteligatiteln.

Ni vet alla vad som skedde efter att Ferguson och även klubbens vd David Gill lämnade vad som varit en sanslös dominant i engelsk fotboll. Från den första triumfen i FA-cupen 1990 och fram till att skotten klev av blev det 13 ligatitlar, fem FA-cuper, fyra ligacuper, två Champions League och en Cupvinnarcup.

Därefter har David Moyes, Ryan Giggs, Louis van Gaal, José Mourinho, Ole Gunnar Solskjær, Ralf Rangnick, Erik ten Hag, Ruud van Nistelrooy och Ruben Amorim alla försökt få fart på storklubben. Även om det blivit en del triumfer har de alltid hamnat i skuggan av Sir Alex.

Numera är Michael Carrick tillförordnad manager efter sparkade Amorim och han har inlett starkt med segrar mot Manchester City och Arsenal. Två matcher gör ingen säsong och en som inte är övertygad är Roy Keane som varit kritisk hela vägen till Carrick, och även tryckt till hans fru.

Historien om Keane och Michael Carricks fru går tillbaka till när den tidigare United-mittfältaren (Keane, alltså) kritiserade Carrick i samband med en intervju efter en match. Då skrev Carricks fru Lisa på sociala medier om Keane och nyligen högg Keane tillbaka mot Lisa i Gary Nevilles podcast Stick To Football.

För övrigt en mycket framgångsrik podcast som ingår i mediebygget The Overlap och där Neville nyligen sålde en majoritet i något som har 38 miljoner visningar i månaden på Youtube och nådde 2,2 miljarder visningar över alla plattformar. Något som genererar ett stort värde, givetvis.

Många av spelarna som var med stora delar av Fergusons tid som manager är nu del av en industri som bevakar klubben. De följer allt som sker och kommenterar i tv och i poddar. Klart att det är uppskattat att höra spelare som varit med ge sin syn på vad som sker och händer i United. Vem vill inte ha Roy Keanes tankar när klubben än en gång går på en mina?

Å andra sidan kan man undra vad som styrde Roy Keane tidigare i höstas. Då talade han om att Alex Ferguson och David Gill hängde kvar i United som gammal dålig lukt. Trots allt gick Ferguson och Gill hårt åt Keane efter att han sågat de flesta av sina lagkamrater i en intervju i MUTV 2005 och han lämnade klubben tätt därefter. Gav Keane igen? Inte omöjligt.

Medier över hela världen har jobbat och jobbar med gamla idrottare som ska ge insikter, tankar och åsikter om det som sker på planen. Vi har det även i Sverige och det är många av de stora idrottarna som efter karriären satt sig i en studio eller i ett bås för att kommentera matcher, tävlingar och turneringar.

I slutändan handlar det om att de nya experterna ska tala om andra idrottare. Ibland ha synpunkter på gamla lagkamrater och kollegor, ibland om gamla rivaler och fiender från idrotten. Det är sällan det spårar ur i Sverige, men det är givet att ju spetsigare det är ju mer lockar det, och det dyker upp poddar som Wernbloom & Co i Hunden, Katten, Glassen.

Även om det svenska medielandskapet följer efter det brittiska är vi ändå rätt långt ifrån. Premier League är betydligt mer global än svenska idrotter och vad som sägs om Manchester United, Liverpool och Arsenal ekar inte bara på de brittiska öarna utan ut i hela världen, och betydligt fler förstår engelska än svenska.

I takt med att ny teknik både gett havererade affärsmodeller för traditionella medier och möjligheter att nå ut lätt har plötsligt gamla spelare och dess rådgivare sett enorma möjligheter. Poddarna och Youtube-avsnitten är det som fått ett enormt genomslag på senare år.

Fortfarande finns tv-kanaler och streamingaktörer kvar och där ser vi många av de gamla stjärnorna. Men om forntidens engelska stjärnor tjänade extra på spökskrivna krönikor i the Sun, Daily Mirror och Daily Mail är det poddvärlden och Youtube det som gäller i dag vilket gett stjärnorna ett friare, enklare och kraftigare genomslag.

Gary Neville är inte ensam om att ha skapat ett poddimperium. Gary Lineker var tidigt ute och använde delvis positionen och genomslaget från BBC till att bygga upp en poddverksamhet som under sommarens VM ska finnas på Netflix. Ersättningen är rejäl till Lineker, Alan Shearer och Micah Richards och även de behöver spetsigheter för att nå ut i bruset.

Det är då vi återigen landar kring Manchester United som är Storbritanniens största fotbollsklubb och utan tvekan en av världens största. Intresset för allt som sker är enormt och det har inte minskat trots motgångarna i snart 13 år (allt är ju relativt), utan det är snarare som om intresset ökat för att höra åsikter, tankar och synpunkter om United.

Många av de gamla spelarna och stjärnorna har kunnat karva ut en lönsam sysselsättning bara genom att följa sin egen gamla klubb. Ingen har heller belönats över att vara återhållsam eller försiktig. Fotboll är starka känslor och då kan man inte hålla igen när man är med i tv eller i en podcast. Snarare tvärtom. Rubrikerna blir därefter.

I en fotbollsvärld där det blir svårare och svårare för traditionella medier att ens kunna ställa en fråga till en spelare eller ledare i Manchester United och andra klubbar blir Roy Keane & Co något alla citerar. Åtminstone om det är spetsigt och saftigt och så snurrar det på 24/7. Det har blivit en riktig industri som är lönsammare ju spetsigare........

© fotbollskanalen