We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Hegemonya savaşı kızışırken: Puzzle’ın parçalarını kim toplayacak?

20 20 39
15.02.2019

Başlığın bir bölümü, bugün başlayacak Münih Güvenlik Konferansını toplayanlar tarafından hafta içinde Berlin’de açıklanan “Münih Güvenlik Raporu 2019”a ait. 35 hükümet ve devlet başkanını, 50 dış işleri, 30 savunma bakanını, çok sayıda silah tekeli ve savaş stratejistini bir araya getirecek 55. Münih Güvenlik Konferansının, son yılların en gerilimli toplantılarından birisi olması bekleniyor. Zira, uluslararası ilişkilerde gerilim katsayısının arttığı, tansiyonun yükseldiği bir dönemde yapılan konferans, aynı zamanda emperyalist devletlerin eteklerdeki taşları dökülmesine vesile oluyor.

Başka bir deyişle Münih Güvenlik Konferansı son yıllarda emperyalist devletlerin temsilcilerinin birbirinin yüzüne siyasi açıdan ‘tükürdükleri’ bir sahne olma özelliği de taşıyor. Bu nedenle neler olacağı, neler söyleneceği merakla bekleniyor.

Konferansı düzenleyenler tarafından hafta içinde yayımlanan “Büyük Puzzle: Parçaları Kim Toplayacak?” (The Great Puzzle: Who Will Pick Up the Pieces?) başlıklı Münih güvenlik raporunda dünyanın içinde bulunduğu durum şu şekilde saptanıyor: “Sovyetlerin dağılmasından bu yana küresel güvenlik hiç bu kadar tehlikeli bir hal almamıştı. Bir dönemin kapandığı ve bugüne kadarki dünya politikasında kırılmanın yeniden nasıl şekilleneceğinin belirleneceği bir süreci yaşıyoruz. Bazı devletler liberal dünya düzeninin korunmasını istiyor, ancak bunu koruyacak rollerini oynayıp oynamayacakları sorunlu” (securityconference.de).

Raporda ABD, Çin ve Rusya paylaşım mücadelesinde “birinci........

© Evrensel