We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AKP’nin eğitim için kesenin ağzını açması şart!

20 26 22
22.09.2020

Dün okul öncesi ve ilkokul birinci sınıflar için yeni eğitim yılı başladı.

Milli Eğitim ve özel okul sahibi bakanı uzun süredir kendi aralarında ve kamuya açık tartışıyorlardı. Tabii ki ihmal Cumhurbaşkanının da talimatını alıyorlardı. Ama hep bir tedirginlik vardı ve kararsızlık, ruh hali kadar uygulamaya da yön vermekteydi.

Kolay değil. Bütün inkar ve rakamları misliyle aşağı çekme gayretlerine, Bahçeli’nin “heybetli” kükremelerine karşın sonunda TTB ve sağlık emekçilerinin dediği noktaya gelindi, salgında “2. Dalga” ile yüzleşildiği kabullenilmek zorunda kalındı. Salgının atağa kalktığı inkara çalışılsa da Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlıklarıyla Cumhurbaşkanınca –Bahçeli’ce de– biliniyordu. Ve tedirginlikle kararsızlığının kaynağı buydu. YÖK örneğin uzaktan eğitim tavsiye etti üniversitelere. Ancak her şeye rağmen okul öncesi ve birinci sınıf yavrularla onlar dolayısıyla aileleri aslanın ağzına atılmakta sakınca görülmedi. Okula başlatıldılar.

İlk ve ortaokulların eğitime başlayıp başlamayacağı hâlâ meçhul!

Ne yapılmalı peki? Uzaktan eğitim mi? Geçelim. Salgın nedeniyle tartışılıyor ve geçen yıl pandemiyle birlikte okullar tatil edilerek sözde uzaktan eğitim yapıldığı ise biliniyor. Ancak böyle bir “eğitim” onaylanabilir değildir.

Nedeni açıktır: Eğitim öncelikle toplumsal bir sorundur. Eğitimin üretimle........

© Evrensel


Get it on Google Play