We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kadın girişimciler işlerine erkeklerden daha fazla sahip çıkıyor

2 1 4
28.04.2022

Beko’nun üç yıl önce kadın girişimciliğini ve bayi ağındaki kadın temsiliyetini artırmak için başlattığı 100 Kadın Bayi Projesi başarıyla yoluna devam ediyor.

2022 sonu itibarıyla 100 kadın bayi hedefine ulaşmayı planlayan Beko yönetimi, geçtiğimiz günlerde Konda iş birliğiyle Türkiye çapında “İstihdam ve Girişimcilikte Kadın” başlıklı kapsamlı bir araştırma yaptırdı. 32 ilde 2.789 kişi ile gerçekleştirilen araştırmada, girişimci kadınlarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirildi. Sonuçlar, 26 Nisan 2022 tarihinde çevrimiçi olarak düzenlenen “Kadının İşi, Kadının Gücü” başlıklı toplantıda basınla paylaşıldı.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Arçelik Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil’in araştırma sonuçlarını değerlendirdiği toplantıda, Beko Satış Direktörü Burak Bilgisel, Beko Eskişehir Bayisi Nilgün Küçükçavdar ve Big Chef Kurucu Ortağı Gamze Cizreli girişimci kadınların karşılaştığı zorlukları nasıl aştıklarını anlattılar.

Basın toplantısında konuşan Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Kemal Ebiçlioğlu, “Kadınların sadece çalışan olarak değil; lider, girişimci, işinin patronu olarak da ekonomiye katılması gerektiğine inanıyoruz. Kalkınma ancak hayatın her alanında toplumsal cinsiyet eşitliğinin benimsenmesi ile mümkün olabilir. Araştırmanın bizi en memnun eden bulgularından biri kadınların girişimcilik konusundaki başarılı performansını doğrulaması oldu. Araştırmaya katılan kadınların kurdukları işleri devam ettirme oranı yüzde 73 ile erkeklerden daha yüksek.” dedi.

Arçelik Global İletişim Direktörü Zeynep Özbil, Arçelik olarak & olan kadın çalışan oranını 2030 yılına kadar 5’e,  olan kadın yönetici oranını ise 0 çıkartmayı hedeflediklerini açıkladı. Girişimci kadınlarla yapılan derinlemesine görüşmelerin kadınları adım atmaya cesaretlendirdiğini ve rol modellerin önemini açıkça ortaya koyduğunu belirten Özbil, “Beko 100 Kadın Bayi projemizde de girişimci kadınların kendine güvenmesi, cesaretlendirilmesi ve kadınların birbirlerine destek vermesinin önemine tanık olduk” dedi.

Beko 1.200’ün üzerinde bayi ve mağazaya sahip. 100 Kadın Bayi projesi için 3 yılda 5 binin üzerinde başvuru alındı. Bayi teşkilatında birden fazla mağazası olan kadın girişimcilerin sayısı arttı. 2021 yılında bir kadın bayi bölgesel ciro şampiyonu oldu.

Proje öncesi kadın bayi oranı yüzde 1 civarındayken, bu rakam yüzde 7’ye çıktı. 2022 sonunda 100 kadın bayi hedefine erişilmesi için çalışılıyor. Kuruluş, 2026 yılına kadar kadın bayi oranını %’e çıkartarak, her dört bayiden birisinin kadın olmasını hedefliyor.

Araştırma sonuçlarını yorumlayan Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır, Türkiye’nin kalkınması için nüfusun yarısını oluşturan kadınların erkeklerle adil ve eşit eğitim imkânlarına sahip olmasının, istihdama ve hayata eşit katılımın şart olduğunu hatırlattı. Ağırdır, toplumsal algı, ahlaki ve kültürel dirençlere rağmen kadının istihdama katılımının hayata bakışını olumlu hale getirdiğine bunun yaşam kalitesi ve huzurun artmasını da desteklediğini belirterek, verileri şöyle özetledi:

Araştırma mevcut........

© Dünya


Get it on Google Play