We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

KORONA ZAMANI

1 0 0
14.09.2021

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığından bu yana dünyada 216 Milyon kişiye bulaştığı kayda geçen korona virüsü (SARS-CoV-2) en azından 4,5 Milyon kişinin canına mal olmuş durumda.

Dünyada daha önceleri de salgın hastalıklar görüldü. Tarihte özellikle Avrupa’yı kasıp kavuran veba salgınlarını okuduk. Daha başka salgınlar da vardı. Son 50 yıl içinde bizzat yaşadığımız grip salgınları da oldu. Ama bu “covid-19” (COrona Vİrus Disease 2019) salgını geçen salgınların tümünün şahı durumuna geçti. Bütün dünyayı sardı. Tam da bu sebeple epidemi (salgın) olmaktan çıktı “pandemi” (dünya salgını) namını kazandı.

Sadece hastalananların değil herkesin hayatını değiştirdi. İnsanlar düğün-dernek toplantılarına, okula ve hatta işe gidemez oldu. Gidenlere korona virüsü bulaştı. Virüs bulaşanlar bu mikrobu taşıyıp başkalarına da bulaştırdı. Virüsü alanların bir kısmı hastalanmadı, bir kısmı hastalandı, hastalananların bir kısmı hafif atlattı, bir kısmı ağır ve hatta çok ağır hastalandılar, bir kısmı da öldü.

Hele salgın başlangıcında ölenler korkutucu boyutlara ulaştı. Her gün her ülkede yüzlerce ve hatta binlerce kişi hayatını kaybetti.

Hastalananların ve ölenlerin sayılarının verilmesi mecburiyken rakamlar her yerde ve her zaman açıklanmadı. Ülkemizde de açıklanmayan hasta ve ölü sayıları çok olduğu için bakanlığın........

© Denizli Gazetesi


Get it on Google Play