We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ali Babacan-Abdullah Gül ve Bir İhtimal Daha Var

5 0 0
02.03.2019

Yerel seçim atmosferi Erdoğan’ın bildik üslubu ile devam ediyor. Bu üslup anlaşılan o ki 31 Mart akşamına kadar dozajı artarak devam edecek. Erdoğan’ın belirlemesine göre AKP’ye destek verenler ve MHP dışındaki tüm siyasiler ‘vatana ihanet’ etmiş durumdalar. İhanetin kanıtı HDP‘nin batıda seçimlerde ortaya koyduğu tutum.

Bu ağır itham karşısında muhalefet suçluluk psikolojisi ile HDP’den ne kadar çok uzak olduklarını anlatmak için savunma mekanizmaları geliştiriyor. Hatta geçmişte özellikle çözüm sürecindeki görüşmelerden örnekler vererek aslında AKP’nin ‘ihanet’ ettiğini ifade etmekteler. Bu durum karşısında “millet” ve “cumhur” ittifakları açısından HDP kesin suçlu ilan edilmiş durumda. HDP üzerinden başlatılan beka sorununun gerekçeleri ‘dış güçlerin’ Türkiye üzerindeki gizli emellerine kadar gidiyor.

Bu tartışmalar böyle devam ederken fısıltı gazetecilerinin sızdırdığı yeni parti kuruluyor haberleri ortaya atıldı. Cumhurbaşkanlığı seçimleri döneminde Abdullah Gül’ün adaylığı gündeme nasıl getirildiyse şimdi de benzer bir tartışma tekrar gündemde.

Buradan anlaşılması gereken siyasi sonuç şudur: Erdoğan’ın karşısına AKP kökenli isimler çıkarsa iktidarın sarsılacağı fikrini, “AKP’nin alternatifi AKP’den çıkar, mevcut muhalefet başarısızdır” kanaatini güçlendirmek. Bu senaryo cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sahnelendi,........

© Demokrat Haber