We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mustafa Aslan Anadolu’nun Işıldayan Yüzlerinden Biriydi

4 1 2
17.01.2019

Öğretmen, çocuk kitapları yazarı, çevirmen sevgili Mustafa Aslan, 13 Ocak 2019 günü, 54 yaşında aramızdan ayrıldı.

Facebook’ta resmini görünce, yine bir önemli paylaşım yaptı diyerek resmin altındaki yazıyı okumaya başladım. Yazıda ölümüyle ilgili bilgi vardı. Bu duyuruyu 18 saat sonra okuyabilmiştim. Beynimden vurulmuşa döndüm. Birkaç saat ne yaptığımı, ne yapacağımı bilemedim. Belirtilen saatte son yolculuğuna uğurlanacağı yere, ulaşılamayacak uzaklıktaydım. Son yolculuğuna uğurlayabilme görevimi yapamadım.

Yazarların iletişimsizliği

Yazarlar, çizerler bu toplumun sayılı kesimlerinden biri. İnsan aklının yerine makinaların konulacağı, bu gereçlerin insanın yapabildiği tüm işleri yapabilmesinin yollarının arandığı, insanlığın Sanayi 4.0 adı verilen gelişim sürecinde makinaların başka makinalarla konuşabilmesine çalışıldığı bir aşamada, az sayıda yazar çizerlerin bir birleriyle konuşamadı gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuz açık. Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi, Eğitimciler Derneği Genel Sekreteri olan Mustafa Aslan’ın ölümünü sosyal medyadan öğrenmek oldukça düşündürücü. Bu olay, yazar, çizerlerin bile çok iletişimsiz, çok kopuk olduklarını ortaya koydu. Bu ülkenin yazarları, çizerleri, sanatçıları birbirleriyle konuşamamaktaysa, kültürel algı dünyamız bu denli bulanıklık, ötekileştirici bir yapıdaysa, toplumsal yapının darmadağın olmaması doğal değil, ancak kaçınılmaz olsa gerek.

Çocuk kitapları yazarı

Çocuk yazını ülkemiz için uzun bir geçişi olmayan, yeterince gelişmemiş olan bir alan. Mustafa Aslan bu alana girmiş az sayıda yazarımızdan biriydi.

Bir ülkenin........

© Demokrat Haber