We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

48 yıl önce 48 yıl sonra

57 0 13
10.05.2022

Hayat sinema gibi akmıyor. Uzun uzun düşlediğiniz sahneler yaşanırken en yoğun olarak hissettiğiniz anlar, yavaş çekimle altı çizilerek yaşanmıyor. O kadar beklediğiniz an, birden, siz daha ne olduğunu tam anlama fırsatı bulamadan geçip gidiyor.

48 yıl önce de öyle olmuştu. İlhan Selçuk’tan gıpta ederek dinlediğim o, Nadir Bey’in “Bizimle çalışır mısınız” sorusunu bana sorduğu an gelip çattığında, o nice düşlediğim olayın keyfine varamadan apar topar geçip gitmişti.

Sonradan o anın ne kadarını yaşandığı gibi, ne kadarını düşlediğim şekilde algıladığımı bile kesinlikle söyleyemez oldum.

7 Mayıs 2022 Cumartesi gününü, 48 yıl öncesini sık sık anımsayarak Ankara’da geçirdim.

7 Mayıs 1924, Cumhuriyet gazetesinin kuruluş tarihi. O zamana değin sahibi ve başyazarının Anadolu’ya geçmesinden itibaren Ankara’da yayımlanmakta olan Yeni Gün tekrar İstanbul’a taşınıyor, Mustafa Kemal’in toplumun kazanımlarını savunmakla görevlendirdiği gazetenin adı da Cumhuriyet oluyordu.

***

Bu yıl Cumhuriyet’in kuruluşu yeni alınan Cumhuriyet Ankara Bürosu binasının açılışıyla bir araya getirilerek kutlandı. O kutlama sırasında sık sık 48 yıl öncesine gittim. 48 yıl önce, 7 Mayıs 1974’te de iki........

© Cumhuriyet


Get it on Google Play